Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : 0502-Y
Har öppen planlösning mellan hall, kök, vardagsrum och matsal. Har bodbyn grå S 5000-N i köket på luckorna. Tror jag har 0502-Y på lister mm. Har en tanke på någon ljus och varm färg eftersom köket är grått och vi har mörkt trägolv. Har köpt 3 provburkar med ljus beige färg men har svårt att se vad som passar bäst till de övriga färgerna.
Hej
Vad har ni för kulör idag på väggarna i kök/v-rum? Kan det vara LADY 1024 Tidlös? Hur upplever du den mot luckorna?
Jag skulle säga att färgen är lys antikkgrå om jag jämför med kulörprover. Tycker att färgerna ihop kök, golv och väggar gör rummen väldigt mörka ihop. Då vi inte har jätte mycket ljusinsläpp.
Hej igen
Tack. Jag upplever väggkulören lite mörkare än LADY 0471 Lys Antik men det kan vara ljuset. Jag tror att golvet får rummet att verka mörkare än det egentligen är.
Kika på LADY 1024 Tidlös till alla väggar i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust