Färg i hall

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Valfri

Hej! Vi vill ge hallen lite färg och önskar förslag på både gröna och röda nyanser som inte är för mörka. Vi kommer även måla om snickerier och lister men tänker att vi väljer väggfärg först. Det enda som färgen behöver passa till är vårt gråa kök som ligger angränsade. Köksluckorna är en neutral grå, S-5000-N. Vänligen Hanna

2024-11-03 09:07:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas i andra delar av bostaden, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Alls snickerier i bostaden är idag i standard vit, dvs industrins vita. De andra två rummen som syns från hallen är målade i en antikvit färg som drar åt ljust beige, en neutral ton.

05/11/2024 20:59:34

Kommentar

Kan tillägga att både kök och sovrum ligger mot norr, och därför är det mesta av dagsljuset som kommer in i hallen av det kallare slaget.

05/11/2024 21:01:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Den vita tonen på alla detaljer och färgkod i angränsande rum spelar stor roll för hur du kommer uppleva färgen på väggarna och i slutändan restultatet. Har du möjlighet att förtydliga vilken vit färgkod alla vita detaljer tidigare nämnda har samt färgkod i angränsande rum, så vore det toppen?

Idag kan båda nämnda vita kulörer vara standardkulör.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag skulle chansa på S0502-Y. Har dessvärre ingen ncs-kod för den andra färgen men den är mycket lik er froströk. Vänligen Hanna

07/11/2024 21:46:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 8302 Lagerträd,  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 20120 Organic Red,  LADY 20144 Grounded Red,  LADY 2856 Warm Blush,  LADY 20162 Mellow,  LADY 20217 Muted Coral,  LADY 2011 Antique Brass eller  LADY 12120 Desert Pink.

Provmåla igen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Vi har fortfarande inte landat i en färg som känns helt bra. Har du möjlighet att ge några tips på gula nyanser? Vänligen Hanna

07/04/2025 20:36:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Gula toner kommer att få ert kök att upplevas gråblått. Men, om du ändå vill testa så kika på  LADY 11228 Forest Light,  LADY 11173 Humble Yellow,  LADY 1276 Soft eller  LADY 10246 Velvet.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun