Färgsättning inomhus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Kontor

Lister/dörrar/fönster : Bomull

Hej! Vi vill ha tips kring val av färger som vi vill ska harmonisera med varandra vid renovering av 70-tals tegelhus i två plan. Golv kommer vara genomgående i ek. Fönsterna har nya fabrikstillverkade lister, vilka har kulörten bomull. Spelar det roll vilken vitfärg vi väljer till taken? Bomull eller klassisk vit? Vi tänkte utgå från färgen på köksluckorna (S2005-Y20R) när vi färgsätter resten av huset. Tanken nu är att ha Almond beige i köket (söderläge, stort ljusinsläpp), för att bryta av lite mot köksluckorna och fortsätta med den ljusare Hazelnut beige i angränsande hall (öppen planlösning mot kök och vardagsrum), och även fortsätta med samma beiga i trapp ned till källarplan samt i hallen även där. I vardagsrummet uppe (norrläge) tänkte vi ha dark oliv (färgen i hall/trapp syns från vardagsrummet). I ett mindre kontor uppe funderar vi på Green leaf, men frågan är om det blir för mörkt att måla hela rummet grönt? Ett av sovrummen i källaren ska målas om och där är listerna i bomull, en öppenspis i rummet är målad i klassisk vit med målad tegelvägg intill i svart. Önskemålet är vitt på väggarna där, men vilken vitfärg ska vi välja? Om inte vit fungerar finns det någon annan ljus färg som kan passa? En lite toalett med dörr mot hallen i källaren ska målas, förslag på färg? Samma beigea som i hall, samma vita som ev i sovrum eller annat förslag? En stor tvättstuga i källaren (dörr mot hallen, har källarfönster), förslag på färg där tas också tacksamt emot.

2024-11-03 12:26:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.

Om allt vitt fönster, dörrar och lister är i  LADY 1453 Bomull så måla alla tak i  LADY 1001 Eggvit som är aningens vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.

 LADY 10966 Almond Beige brukar vara fin ihop med S2005-Y20R. Båda dessa kan fungera med LADY 12300 Hazelnut Beige men provmåla noga. Hazelnut Beige är lite mer kulört.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur ni upplevde dessa kulörer samt vad ni tänker för färg i v-rum på samma plan som köket, så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för dina råd! Nu när vi provmålat med de båda beigea färgerna upplevde vi dem på tok för mörka. Det kommer bli alldeles för murrigt. Nu känns det som att vi får tänka om helt. Har du några nya idéer på fina mycket ljusare färger som kan passa med utgångspunkt i köksluckorna och vidare i huset? Vi önskar fortfarande någon grön färg i vardagsrummet och tapeten i sovrummet uppe är redan köpt. Vi kommer nog inte hinna provmåla nåt mer, så vi är väldigt tacksamma för ett eller flera förslag på helhetslösning som på nåt sätt hänger ihop och harmoniserar genom huset.

06/11/2024 22:21:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika i stället på  LADY 10678 Space,  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1875 Sans till köket. V-rum kan vara i  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 8303 Vit LjungDessa kulörer brukar vara fin mot köksluckorna i s2005-Y20R och vita detaljer i en varmare vit ton. Du kan även välja en av dessa neutrala toner till v-rum och en till kök eller andra sovrum. De brukar gå att kombinera.

Arbetsrum kan vara i  LADY 8302 Lagerträd eller  LADY 8478 Pale Green.

Om några väggar ska vara vita så måla dessa i  LADY 1453 Bomull eller  LADY 1001 Eggvit.

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Därför rekommenderar jag att ni provmålar.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för fina förslag! Det lutar åt Kokos i köket, Space i hall uppe och nere samt Lagerträd i vardagsrummet. Men jag har lite fler frågor... Sovrummet nere med den svarta tegelväggen ska få grå väggar istället för vita. Vilken grå passar mot svart tegel samt fönstrena med bomull? Kaminen kommer nog också fräschas upp med ny vit färg, ska den också få samma vita färg som fönstrena? Trappan ner till källaren kommer målas om, ev sätter vi ek på trappstegen samt byter ut ledstången till ek. Ska man fortsätta med vitfärgen Bomull även på trappan? Väggfärgen där kommer vara Space. Eller blir det fint med någon annan färg som passar till Space? I två av de mindre rummen finns det inbyggda garderober, vilken färg passar de att målas? Ena rummet kommer att ha Kokos på väggarna, det andra Savanna sunset. Vid valet av färgsort, klarar Wonderwall som vi tänkt ha i köket av att målas ovan diskhon (finns 10 cm stenskiva), eller bör man ha våtrumsfärg där? Är det finast att ha Pure Color i alla övriga rum och funkar den färgen att vara även i entré/hall/trapp där det kan vara lite mer slitage?

10/11/2024 11:01:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om vi fortsätter med de två sovrum på samma plan som kök/v-rum, är det dessa rum som kommer att ha  LADY 1931 Kokos och  LADY 20046 Savanna Sunset på väggarna? Måla gärna in garderoberna i samma kulör som väggarna. Det ger ett lugnt och elegant uttryck.

Om du har  LADY 10678 Space i den nedre hallen så behöver du fortsätta med en varmare ton till sovrummet, om detta ska vara neutralt. Kika tex på  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 1140 Sand eller  LADY 1939 Sandbeige.

Om trappan ska vara vit så måla även den i  LADY 1453 Bomull. Alternativt kan den vara i en mörkare variant av Space tex  LADY 11130 Shade. Om du målar även stegen så målas dessa med Trestjerner Golvfärg.

Provmåla igen. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun