Kulör väggar vardagsrum

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit

Hej, vi ska måla om hemma och skulle vilja ha något annat än vitt på väggarna. Även lister behöver bytas ut, så de kan matchas med väggfärgen. Soffan i rummet är grå (kall grå) och på golvet ligger mattan merino från classic collection i naturbeige. Golvet är ekparkett och övriga möbler är i vitoljad ek och vitt (stringhylla). I angränsande rum har vi den röda eldblomma tapeten från Josef Frank. Vi har funderat på någon greige färg på väggarna som tex Tudor eller Grey touch alt någon gråblå eller grönbok som matchar till dessa färger i Eldblomma tapeten. Vad skulle du rekommendera?

2024-11-07 16:17:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Lister ska målas om och likaså köksluckor (kulör ej bestämd). Dörrar och fönster är lite mer gulvita. Vi har nu målat upp tudor i jotun balance på en större yta och tycker att den antingen skiftar mot gult eller rosa, typ hudfärgad. Finns det någon grå eller greige som du kan rekommendera som håller sin grå ton?

02/12/2024 22:40:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY 0552 Tudor blir mindre bra om man har en varmare vit ton på vita detaljer. Kika i stället på  LADY 1519 Vanilj,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus,  LADY 12118 Hummus eller  LADY 1875 Sans. Måla det som ska vara vitt i samma vita kulör som dörrar och fönster om dessa ej ska målas.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun