Takfärg och snickerier

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Hej, Vi tänker oss eventuellt att måla: - hall, kök och vardagsrum i Jotun Kokos - master bedroom i Jotun Hummus Vilken vit kulör passar för samtliga snickerier (lister, dörrar, fönster och tak) i alla rum?

2024-11-09 11:57:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vad har ni för färgkod på köksluckorna, om inte dessa ska målas? Det påverkar vad som blir snyggt i övrigt.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi kommer att renovera köket och byta luckor så vi har inte bestämt färg på luckorna ännu.

13/11/2024 09:20:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer, köksluckor och golv utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.

Har du möjligtvis en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Återkom med denna samt vad ni tänker er för färg på köksluckorna så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack, Annika. Se bifogat planlösning samt några bilder på befintligt kök (som även har en ljusblå kakelugn). Som sagt så planerar vi att renovera hela köket och byta ut stommar, luckor och bänkskiva. Vår tanke är att måla överskåpen i samma färg som väggfärgen, dvs Jotun Kokos men eventuellt en mattare finish än väggarna. Underskåpen planerar vi att ha träluckor i ek med en lite mörkare nyans (se bifogat inspo-bilder). Vi önskar ha tak och snickerierna i en minst lika (eller mer) ljus färg än väggarna. Lägenheten ligger på 5:e vån med sydväst-läge på kök+vardagsrum.

15/11/2024 11:33:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Kika på  LADY 1624 Lätthet till allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer om väggarna målas i  LADY 1931 Kokos och  LADY 12118 Hummus.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun