Färgsättning utomhus

Kategorier:

- Hus

- Puts och grundmur

Hej! Vi har nyligen köpt ett ljust kalksandstens hus med delvis träpanel. Träet är nu målat i en klar lysande blå färg och vi har redan nu börjat kika på möjliga färgsättningar för att måla om 2025. Grunden är målad i en grå(blåaktig) färg. Vi skulle vilja ha en mer naturlig/dov färgsättning generellt. Kanske går det att plocka upp färg i från kalksandstenen? Jag tänker antingen att man behåller blått, men i mycket mer nertonat eller grå/brunt med grön accent. Trä runt fönster samt panel upptill mörkare och dörr samt garagedörrar ljusare. Grunden måste självklart målas och matchas också. Har du några förslag?

2024-11-21 09:34:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper er gärna men här behöver jag veta lite mer. Kommer ni även att måla om dörrar och fönster samt garageport? Om inte, vilka färgkoder har dessa? Återkom med detta så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Ja, vi tänker att allt kan målas om. Inte tegel, men grund, panel, dörrar och foder(trä) runt fönster (själva fönstret förblir vitt).

22/11/2024 09:50:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Vad har föntren, som du ej ska måla, för färgkod? Ska du måla garageporta? Om inte så vore det bra om du även kollar upp denna.

Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej igen, Fönster ser ut att vara S0500-N. Absolut, vi målar garageportarna med. Tack på förhand!

03/12/2024 08:38:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. Kika på  LADY 1016 Blek Sand,  JOTUN 1141 Natural Beige eller  JOTUN 1939 Sandbeige. Måla vindskivor, sarg runt garage, alla träpaneler, foder och bläck runt fönster samt fönsterluckor i samma kulör. Garageportar och ytterdörr kan vara i  JOTUN 1434 Labrador. Grundmuren målas i  JOTUN 11130 Shade.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun