Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : NCS S0500 N, NCS S 9000-N
Hej, jag ska måla hallen, vardagsrummet samt badrummet i någon färg men skulle behöva lite hjälp med att välja. Köket som angränsar till hallen har idag luckor i NCS S 5005-Y20R, väggarna är S1005-Y20R , golvlisterna är vita och fönsterfodret är svart(NCS S 9000-N). I hela lägenheten är alla lister och foder vita(NCS S0500 N) utom runt fönstren där de är svarta. Jag skulle vilja ha någon mysig, ombonad färg i både hallen och vardagsrummet. Övriga rum i lägenheten har dessa färger: Barnrum Jotun Softskin 10580 (NCS 2306-Y47R), sovrum S1005-Y20R. Angående badrum så kommer jag att måla kaklet (en vägg) och sen vill jag måla resterande väggar som idag har väv i någon härlig grön/mossig färg. Även golvet kommer att målas i passande färg. Bifogar planritning för att enklare förstå hur rummen hänger samman. Tusen tack på förhand
Hej
Kika på LADY 1939 Sandbeige till hallen och LADY 1016 Blek Sand till v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vi har tyvärr ingen färg för att måla på kakel eller tapet i badrum.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Tack! Har du eventuellt tips på två andra färger som skulle passa så att jag kan jämför dessa. Mina möbler är främst i trä och svart i vardagsrummet och i hallen kan jag tänka mig att måla garderoberna i någon passande färg.
Hej igen
Kika även på LADY 1376 Froströk, LADY 1233 Mohair eller LADY 0486 Silke. Garderoberna hade jag målat in i samma kulör som vägggarna. Det blir lugnt och mer sammanhållet.
Provmåla igen.
Hej! Tusen tack för hjälpen. Det blev sandbeige och blek sand. Blev oroligt fint! Men detta har gjort att jag nu skulle vilja måla om köket på nytt. Den färgen som är där nu känns längre inte lika bra. Den känns lite för gul och gör att köksbänken som är i vit marmor bleknar bort. Vilken färg skulle du rekommendera till köket? Jag har som sagt köksluckor i NCS S 5005-Y20R, köksbänken är vit marmor med gråa inslag och vitvarorna är i rostfritt samt svart. Fantastiskt med denna hjälp!
Hej igen
så bra att det blev bra. Kika på LADY 1376 Froströk till väggarna i köket. Provmåla igen.
Hej, Badrummet kommer nu att ha målade väggar, tapeten som var förr är nu borttagen. Vilken färg skulle du rekommendera till badrummet? Tusen tack på förhand
Hej igen
Har du en bild på badrummet och badrumsgolvet, där man tydligt ser kulören i dessa, så vore det toppen?
Badrummet är ännu inte klart. Så både kulören på golvet samt väggarna återstår att bestämma. Däremot kommer jag att ha svarta detaljer samt fönsterkarmar som i resten av lägenheten.
Hej igen
Tack. Kulören på väggar och i tak behöver fungera med tonen i golvet. Därför vore det toppen om du har möjlighet att återkomma med en bild på det golv ni tänker.
Hej, Vi har inte bestämt färg på golvet ännu. Det kommer att vara plastmatta där. Vi utgår gärna från väggarna och så att de passar till resten och därefter bestämmer ett golv som passar till. Vi har varit inne på 10679 Tvättat Linne på väggarna. Skulle den passa med resterande kulörer? Fönstret i badrummet är som i resterande lägenhet i kulör NCS S 9000-N. Tack på förhand!
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1016 Blek Sand, LADY 1376 Froströk, LADY 1233 Mohair, LADY 1939 Sandbeige, LADY 10290 Soft Touch eller LADY 12083 Devine till badrummet.
Provmåla igen.
Väggar och tak i våtrum målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.
Vackra, matta våtrumsväggar