Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : lätthet
Ska måla om ett sovrum. Har två stora fönster och en takhöjd på 2.80. Vi har bestämt att vi vill skapa ett mysigt sovrum genom att mål ain taket i en antingen blå eller brun mörkare färg. Har prövat shade, men den var för mörk i rummet. Väggarna kommer målas in i Kokos med snickeridärgen lätthet. Kan du ge exempel både på en blå och en brun kullör?
Hej
Kika på LADY 6351 Tender Green, LADY 4894 Ocean Air, LADY 5249 Linblå, LADY 10678 Space, LADY 12075 Soothing Beige eller LADY 12083 Devine.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak