Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Hej, Vi har köpt hus och ska måla samtliga rum. Köket är nytt från Ikea (Havstorp beige NCS kod: S 3005-Y20R). Taket i samtliga rum ska vara vitt. När jag har kollat färger på Jotun har jag tittat på Lys Antik eller Tudor. Har du några råd eller rekommendationer till oss? ☺️ Mvh Erna
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej, Tack ☺️ De kmr troligen målas om till en vit kulör. Gärna tips här med om det är möjligt. Planlösningen kmr här nedan. Mvh Erna
Och lite bilder från Hemnet om det underlättar.
Hej igen
Tack. Jag ser tyvärr inte din planlösning. Prova gärna att ladda upp den igen:)
Kommer du även att måla om fönster och köksluckor? Om inte, vad har dessa för färgkoder?
Hej, Troligen fönster! Köket är nytt från Ikeas Havstorp beige (S 3005-Y20R). Finns det möjlighet att få svar snart igen då vi kmr behöva måla så snart som möjligt? Det mest angelägna nu är köket då det kmr börja målas och vill veta om valet av färg kmr fungera. Mvh Erna
Hej igen
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke till väggarna i kök/v-rum. LADY 0552 Tudor och LADY 0471 Lys Antik blir för röda mot luckorna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi med hall och sovrum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak