Kategorier:
- Övrigt
Vi planerar att måla vårt nya hus, som har träpanel på utsidan. Huset är ett 1 ½-planshus med förhöjt väggliv. Vi har fastnat för en beige fasadfärg och tänker oss liggande panel nedtill och stående panel upptill. Yttertaket är klätt med röda takpannor. Den beiga färgen vi har valt är Beckers 1505-Y20R. Kan ni hjälpa oss att hitta en motsvarande nyans i Jotuns färgsortiment? Till pardörrarna har vi tänkt använda Jotuns "Stockholmsgrön". Efter att ha provmålat med den funderar vi dock på en något mörkare grön. Har ni några förslag på en mörkare nyans? Vi funderar också på färgen för fönsterfoder och knutar. Vi står mellan två alternativ: Vitt – vilken vit nyans rekommenderar ni i så fall? Grönt – om vi väljer grönt vill vi att det ska vara en ljusare nyans än dörrens färg. Har ni förslag på en passande grön för foder och knutar?
Hej igen
Har du möjligtvis en bild på ditt hus att ladda upp så jag ser husets karaktär? Återkom med detta samt färgkod på fönster så fortsätter vi sedan:)
Fönsterna är "standard vit" S 0502-Y
Hej igen
Kika på JOTUN 10034 (inget kulörnamn) till fasaden. Den har S1505-Y20R så provmåla för att se hur den blir på fasaden. Jämför med 1505-Y20R (utan S).
Kika sedan på JOTUN 0745 Grön Umbra eller JOTUN 8413 Herrgårdsgrön till dörren.
Om vindskivor, knutbrädor och foder ska vara vita så måla dessa i samma vita kulör som era fönster. Om dessa är i S0502-Y (med S) så måla dessa vita detaljer i JOTUN 1453 Bomull. Om fönstren är i 0502-Y (utan S) så måla de vita detaljerna i JOTUN 1001 Eggvit.
Ett alternativ är att måla detaljerna i en något mörkare beige ton tex JOTUN 1141 Natural Beige. Grundmuren målas i JOTUN 11130 Shade.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
Hej och tack för ditt svar , Som jag skrev i min informationstext så har vi funderingar på knutar och fönsterfoder i en grön nyans. Men om jag förstår dig rätt så rekommenderar Ni inte det ? Er rekommendation är istället vit eller en mörkare beige ? mvh Tommy
Hej igen
Jag tycker att det blir ett lugnare uttryck med en mörkare beige ton på detaljerna men om ni ändå vill ha gröna detaljer så kika på JOTUN 8062 Grön Empire. Provmåla igen för att se vad ni tycker blir bäst:)
Hej och tack för ditt svar. Kan du ge råd även för invändig färgsättning i huset ?
Hej igen
Absolut:))
Jag hjälper dig gärna även med insidan men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej , För din info så bygger vi nytt hus så vi kan välj fritt vilken färgsättning vi vill ha, dock är vissa delar redan valda. Huset ligger ute på landet så vi eftersträvar en lantlig touch. Jag ska beskriva hur vi har tänkt och vad vi vill ha hjälp med. Golven är valda och beställda. Hela Bottenplan: Fiskbensparkett SIGTUNA, Mattlack (bifogar bild) Hela Övre plan: Härdad Ek EKET, Borstad mattlack (bifogar bild) Trappan är vit och är en "stängd" trapp med vita sättsteg och plansteg i Ek lika golv i bottenplan. Räcke på plan 2 är i vit kulör. Innerdörrar är vita spegeldörrar, standard vit NCS S0502Y. Köksinredning är Fagerö tall från Marbodal, NCS S 5005-G50Y (bild bifogas) Vitvaror är i rostfritt. Bänkskiva i sten är Moorland Fog polerad (bild bifogas) Stänkskydd vid köksinredning i sten Moorland Fog, 150 mm hög. I entren på bottenplan ligger det klinker ca 2,0 meter in, sedan tar fiskbensparketten vid. Klinker är i utgångspunkt beige (bifogar bild) . (Samma beiga klinker används på golv och vägg i lilla toan och badrummet, här är alla val gjorda) I groventre, tvättstuga är det beige klinker på golvet (bifogar bild). Om vi bestämmer oss för beige klinker så tänker vi en beige vägg i groventre, vilken beige kulör väljer vi till väggarna? Inredning i tvättstuga är vita vitvaror och vit skåpsinredning och bänkskiva i svart/svartgrå. Alla snickerier som lister, foder och insalning målas i en vit kulör, vilken vit väljer vi ? Tak är gipsskivor som spacklas och målas i vit, vilken kulör väljer vi ?. På plan 2 går tak upp i nock i den mittre sektionen (ryggåstak), den delen av taket är en träpanel. De kulörval vi vill ha hjälp med är: Alla väggar på plan 1 och 2. (förutom badrum och lilla toan) Tak målas i vit, vilken vit ? Ryggåstak plan 2, kulör på den träpanelen ? Snickerier målas i vit, vilken vit ? Handtag på innerdörrar har vi tänkt svarta, funkar det ? Över stänkskydd vid köksinredning har vi tänkt pärlspont i en beige kulör , vilken beige väljer vi eller har du förslag på annan kulör ? Övriga väggar i kök har vi tänkt någon tapet i grönt med något passande mönster, alternativt målar vi med en passande kulör ? Eventuellt vill vi ha pärlspont i entrehallen på plan 1, kulör ? Notera att det är öppet från BV till Nock i entrehallen, se ritning. Vi tänker väl att den färgsättning som vi vill ha hjälp med ska gå i linje med de val vi redan gjort, golven i Ek (mellanbrun), köket i grönt och beigt. Vi söker en lantlig ombonad varm känsla.
Hej igen
Tack. Jag har svårt att se bilden med planlösningen. Går det att få den lite större?
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Börja alltså med att hitta en färgskala som ni upplever som fin ihop med köksluckor och bänkskiva och golv i dessa utrymmen.
Ser att ni ska ha en gråare sten till bänkskivan i köket medan plattorna i hallen och badrummet går mer i beige, utifrån dina bilder.
Det mest harmoniska när man färgsätter i en grå och beige färgskala är att välja kulörer med ungefär samma rödhet/gulhet (kulörton). Om man målar en yta/rum i en varmare beige jämte en annan yta/rum i en mer grå ton så tenderar den grå ytan att upplevas kallare än den egentligen är och den beige ytan blir gulare.
Har du möjlighet att ladda upp en bild där man ser båda stenmaterialen tillsammans, så vore det toppen?
Hej, Köksinredning och bänskiva är spikat till grön Fagerö tall från Marbodal, NCS S 5005-G50Y. Vitvaror är i rostfritt. Bänkskiva i sten är Moorland Fog polerad, Stänkskydd vid köksinredning i sten Moorland Fog, 150 mm hög. Golv i hela bottenplanet är Fiskbensparkett SIGTUNA, Mattlack. Förstår att du upplever bänksiva som grå, den är aningen ljusare i verklgheten. Vi tänker en pärlspont (beige) på väggen som ansluter till köksbänken. Övriga väggar i köket kan vara i någon mönstrad grön tapet/alternativ nån grön kulör? Bifogar lite bättre bilder på bänskiva och i kombo med klinker. Även bättre bilder på planlösningen. Ser fram emot dina kommentarer.
Skickar ny bild på köksluckan.
Hej igen
Tack. Om vi börjar med det som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier så är det finast om allt detta har samma vita kulör. Du skriver att dörrarna har färgkoden S0502-Y. Har även fönster denna färgkod? Om inte, vilken färgkod har dessa?
Fönster har färgkod: S 0502-Y. I samma färgkod är även trappan beställd.
Hej igen
Tack. Börja alltså med kök/v-rum. Till gröna luckor så brukar det vara fint med lite mer grå eller gråbeige toner. Kika tex på LADY 8470 Smooth White eller LADY 10679 Washed Linen till pärlspont i kök och hall. Välj samma kulör till båda panelväggarna. Måla alla släta väggar i dessa utrymmen i LADY 1024 Tidlös. Snickerier målas i LADY 1453 Bomull och taken målas i LADY 1001 Eggvit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför kulörerna med stenskivor och luckor i ert ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Vacker panel - helt enkelt
Perfekt, helmatt tak
Vi kommer fram till färgkombinationen Washed linen(pärlspont) och Tidlös (väggar) funkar tillsammans med vår gröna kökslucka, till det kommer vit bommul till snickerierna och eggvit i taket. Vi tänker denna kombon då i kök/vardagsrum och hall. (bifogar bild) När det kommer till hallen har vi fastnat lite i tankarna. Här det öppet upp till nock på plan 2, vilket innebär att färgsättningen i hallen nere hänger ihop med hallen uppe. Hur tänker vi med pärlspont i hallen, ska det vara bröstpanel eller ska panelen gå upp till 2,5 m (takhöjden i tamburen) och ska vi fortsätta med tidlös upp i allrummet på plan 2 eller skiftar vi till en annan färg? Vi fick tips om en begie färg 1832 Skandinaviskt ljus. Kan vi använda den i anslutning till övrig färgsättning och i så fall i groventren och eller sovrummen ? Tack för dina fortsatta tips !
Hej igen
LADY 1832 Skandinaviskt Ljus är för röd i undertonen ihop med LADY 10679 Washed Linen och LADY 1024 Tidlös.
I hallarna, nere och uppe, kan ni ju antingen fortsätta på samma spår som i kök/v-rum, alltså kombinera Washed Lindne och Tidlös i vägg/pärlspont. Alternativt ha pärlspont på hela väggarna i den nedre hallen i LADY 10679 Washed Linen och sedan välja en ljusare ton till övre plan, antingen Tidlös eller LADY 12123 Contemporary White om ni får ett bryt med bara Washed Linen i den nedre hallen och trappan.
Provmåla igen.
Hej, Vi fortsätter vår planering i linje med dina förslag. Vi ska ha lite hallinredning i hallen i form av sittbänk och någon garderob/skåp. Ska vi sikta på att välja garderob/skåp i samma gröna kulör som i köket eller har du annan ide? mvh Tommy
Hej, Jag har ytterligare frågor. Du har sagt att vi ska ha eggvit i taket och Bomull till snickerierna, hur motiverar du dina olika val av vit färg (lite nyfiken bara) På plan 2 i mittre delen av huset går innertaket upp i nock och här har vi tänkt att ha en träpanel. Rekommenderar du en Eggvit även här eller ska vi tänka en transparent vit så panelens ådring syns tydligt ? mvh Tommy
Hej igen
Om vi börjar med förvaring och bänk i hallen så kika på en mörkare grön tex LADY 745 grön Umbra eller LADY 8304 Timjan. Provmåla igen.
När det gäller det som är vitt finast om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Så, om dina fönster har färgkoden S0502-Y så hade jag alltså målat allt annat dörrar, snickerier osv i LADY 1453 Bomull och taken i LADY 1001 Eggvit. Eggvit är något vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.
Innerdörrar är i NCS S 0502-Y Fönster är i NCS S 0502-Y Trappan i hallen är i NCS S 0502-Y Ovan är beställt och kan inte ändras. Är det ändå så att vi kan följa ditt råd och måla snickerier i Bomull och tak i Eggvit ?
Hej igen
Nej, låt dem vara i S0502-Y men måla gärna taken i LADY 1001 Eggvit. Den blir mjukare i taket än kritvitt.
Hej igen
Förtydligande. S0502-Y är LADY 1453 Bomull och 0502-Y (utan S) är LADY 1001 Eggvit.