Kulörrådgivning renovering hus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : NCS0500

Hej Vi har precis köpt hus där vi planerar att uppdatera insidan med nytt golv genomgående ljus ek 1-stavs Bjelin Hasslarp och även ny färg på samtliga väggar och tak. Vi har själva vart intresserade av att gå mot det gråa hållet, i våran nuvarande bostad har vi en grå färg NCS S 1500 N som vi upplever som något ljus och kanske även lite blå i färgen. Inredningen går i grått, svart och mörka träslag. Lite modernt/ lantligt industriell känsla. Köket som vi kommer sätta in går i samma kulör som tak och lister dvs NCS0500 med en mörkgrå bänkskiva (antracit) Hallen kommer uppdateras med nytt klinker som även det är tänkt att gå mot det gråa hållet. Bifogar bilder på planlösning, hall, v-rum, allrum kök, tänkt klinker till hall/braskamin samt det nya golvet som kommer läggas.

2025-01-02 20:08:26

Svar från kulörrådgivaren:

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Det går bra med en egenritad:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Sorry trodde jag hade laddat upp denna men nu ligger den uppladdad. Återkom om du behöver något mer. :)

03/01/2025 18:53:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 8470 Smooth White,  LADY 12314 Grey Touch eller  LADY 1928 Sommarsnö i kök/v-rum/hall.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du uppelvde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun