Fasadfärg

Kategorier:

- Hus

Grundmur och tak :

Vi ska byta tak till våren till ett mörkrött i plåt. Huset är byggt på 40-talet och ganska oansenligt. Vi vill måla huset vitt, gärna någon bruten vit färg. Vill inte att det ska bli för skarpt vit färg dock. Har du något tips på färg på panelen men också vad som skulle kunna tänkas passa till snickeriet runt fönstrena? Stuprören kommer förmodligen gå i samma röda färg. Även dörren kommer vara röd (förmodligen).

2025-01-06 17:50:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men här vore det toppen om du har en bild på ditt hus att ladda upp samt ange färgkod på fönster, dörrar och ev garageport, om dessa ej ska målas.

Återkom med detta så hjälper jag dig gärna vidare.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi har inte bytt ytterdörr och garagedörr, vilket ska göra i framtiden. De ska då vara röda. Vet ej vilken färgkod. Våra fönster är nya SP-fönster. Standardvita. Vet inte färgkod tyvärr. Bifogar bilder från försäljningen. Hoppas de fungerar. På bilderna är det de gamla fönstrena, men vi har bytt till likadana.

08/01/2025 20:52:08

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör fönstren har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Det påverkar vilken vit som blir fin på fasaden.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

S0502-Y är deras standardfärg så borde vara korrekt färg.

09/01/2025 20:19:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en bild på ditt hus så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Verkade som bilderna inte laddas upp tidigare. Nytt försök.

13/01/2025 11:23:00

Kommentar

Ytterligare bild.

13/01/2025 11:24:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, perfekt. Kika på  JOTUN 0343 Antikkvit eller JOTUN 1037 Sandsten till fasaden. Om era fönster är i S0502-Y så måla vindskivor, knutbrädor och foder i  JOTUN 1453 Bomull.

Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. 

Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Stort tack för förslag. Jag har även kikat lite på färgen Froströk. Vad tror du om den färgen som ett alternativ?

14/01/2025 11:51:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY 1376 Froströk blir bättre om man har kritvita detaljer. Den kan dra lite mot rosa ihop med varmare vita detaljer som då brukar upplevas lite gulare än de egentligen är. Provmåla gärna de kulörer jag tipsade om.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Toppen, tack för svar!

15/01/2025 11:44:28

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt om jag kan hjälpa dig:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun