Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Hej! Vi behöver måla om samtliga väggar och tak i en 1:a på 42 kvm där vardagsrum och kök går ihop. Det är ett äldre hus byggt 1920 och det är ca tre meter i takhöjd och stora höga fönster. Golvet är ekparkett. Vi har precis målat om köksluckorna i RÄVIT NCS S-0500-N GL20 och nu behöver vi råd map rekommenderade vita nyanser i all enkelhet för tak, väggar och snickerier. Med vänlig hälsning
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika! Tack för ditt svar! Vi har precis lackerat om köket i RÅVIT NCS S-0500-N GL20, så vi tycker att det får bestämma nyanser på vit för väggar, tak och snickerier, som skall målas om. Bifogar även bilder. Mvh, Jouni
Hej igen
Tack. Kika på LADY 0486 Silke eller LADY 1376 Froströk till väggarna. Tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit om köksluckorna är i S0500-N. Även fint att måla taket i samma kulör som väggarna eller en avvikande ljus ton som tex LADY 10290 Soft Touch eller LADY 20119 Transparent Pink.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak