Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : S 0500-N
Hej! Jag skulle vilja ha lite rådgivning kring färger för ett vardagsrum och kök i sydvästläge. Rummen ansluter till varandra och har ett invändigt glasparti mellan. Detaljer är i alla tänkbara nyanser av vitt men då fönster samt köksluckor är S 0500-N tänkte jag måla om foder och snickeridetaljer (som idag är S 0502-Y) så allt är S 0500-N. Skulle vilja få råd på en fin greige ton i vardagsrum som kan fungera ihop med det mer kritvita och samtidigt ett par soffor i en varmturkos ton. I köket tänker jag mig en blå färg med grönt i stil med 3010-B30G. Inte helt på det klara med hur pass mycket grönt som ska tillföras. Väggarna tror jag idag är 0502-Y vilket upplevs för gult. På golvet en ekparkett. Så min fråga är väl hur kall/respektive varm ton på greige som fungerar trots kritvita detaljer? Samt vilken blå med inslag av grön som kan harmoniera med denna. Bilägger lite bilder på väggfärg (dock ej med mina möbler) så en detaljbild som visar färgen på sofforna.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)
Återkom med denna samt färgkod på köksluckorna.
Se bifogad planlösning och bilder från när jag köpte den, så inte med mina möbler. Köket är S 0005-N, så kritvit likt fönsterna.
Tog fel planlösning, denna är mer korrekt!
Hej igen
Tack. Jag ser en planlösning;) Men, om allt som är vitt tak, fönster, dörrar och snickerier kommer att ha färgkoden S0500-N så kika på LADY 1376 Froströk, LADY 1622 Reflektion eller LADY 1928 Sommarsnö till väggarna i v-rum och LADY 7555 Soft Mint, LADY 6253 Sea Mist eller LADY 6351 Tender Green till köket.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus och mot soffan så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Vacker panel - helt enkelt
Perfekt, helmatt tak