Köksluckor och väggfärg

Kategorier:

- Kök

Hej, Vi funderar på att måla våra köksluckor i froströk och undrar om Silke går bra att kombinera för väggfärg? Eller har du någon annan ”bättre” väggfärg som passar. Köket står i norrläge med lite ljusinsläpp så vi vill gärna ha ljusa väggar. Kom Gärna med förslag på vilken färg vi ska ha på snickerier.

2025-01-14 19:04:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Tack så mycket! Vi har inte valt vit färg till snickerierna än så du får gärna komma med förslag på detta också :) Alltså - kan vi kombinera köksluckor i roströk och ja silke på väggarna? - och vilken vit färg på snickerierna passar bäst? Med vänlig hälsning, Sofie

15/01/2025 16:13:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kommer du även att måla om fönstren? Om inte, vilken färgkod har dessa?

Vad har du för färgkod i angränsande rum? Dessa saker påverkar vilka kulörer i övrigt som blir fina:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi kommer måla om fönster/snickerier i samma färg som du rekommenderar. Vi kommer förmodligen använda froströk angränsande rum. Jag vill bara veta om dessa två passar ihop. Froströk och silke och vilken färg på snickeriet/fönster du rekommenderar? Tack så mycket

16/01/2025 15:23:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY 1376 Froströk och  LADY 0486 Silke brukar vara fina ihop och med  LADY 9918 Klassisk Vit eller  LADY 1624 Lätthet på det som är vitt tak, fönster, dörrar och snickerier. Måla alla dessa detaljer i samma vita kulör.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun