Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Vit
I gillestugan har vi en svart trappa och mörkt grått golv. Vit vita lister och målat trätak. En tegel kamin som ansluter till en tegel vägg som är målad i en mörkgrå ton med röd bas i flugger neutral grey IN-718. Dock göms det mesta av väggen bakom en vit prpjektor duk. Vill göra om det ljusare och måla väggarna i en varm beige ton, som ska passa med den mörka kaminen + en tavelvägg med rosa motiv.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Vi har er klassisk vit 9918
Hej igen
Tack. Kika på LADY 10341 Kalk, LADY 12182 Gentle Whisper eller LADY 12077 Sheer Grey.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Toppen tack! Jag har redan provmålat med gentlewhisper och fick en bra känsla i hela kroppen!
Underbart:)