Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
- Övrigt
Hej! Vi håller på och renoverar ett gammalt hus från grunden och har beställt ett kök från epoq med färgkod 2903-Y30R och bänkskivan heter Dekton Arga. Vi skulle behöva få lite hjälp och råd med vilken väggfärg som skulle passa bäst ihop med våra luckor samt golv. För kännedom har vi samma luckor i tvättstugan. Ljuset kommer in via söderläge. Ena golvet som vi funderar på heter Vinylgolv Pergo Lysefjord Pad Pro Beige Washed Oak V4631-40080. Det andra golvet vi funderar på heter Autumn Mountain oak V4007-40322. Fortfarande osäkra på vad vi ska ha för klinker i hall, tvättstuga och badrum.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej Annika, vi ska måla om allting. Vi vill helst inte ha något vitt utan letar mer efter varma/mjuka kulörer i beige/grått. Vi ska även måla om taket och vill ha en matchande färg. Gärna något som matchar våra köksluckor. Jag kommer även måla om garderoberna. Vi undrar även vilken färg som i så fall skulle passa bra för våra framtida lister. Funderar på att måla de också. Mvh Katrina
Hej igen
Tack. Kommer ni även att måla om fönster, dörrar, lister och tak i övriga delar av bostaden? Om inte, vad har ni för färgkod på dessa detaljer i de rummen?
Förutom inomhus dörrarna, de ska vara vita. Inte hittat några som passar än. Fönster lister kan vi också måla om, till något matchande. Är helt vilsen just nu och hade uppskattat dina tips om vilka färger som kan passa ❤️
Hej igen
Lite osäker på ditt svar. Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer, köksluckor och golv utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.
Om ni målar tak, fönster och snickerier men ej Dörrarna, vad har dessa då för färgkod? Jämför gärna med de vita kulörer jag tidigare tipsade om. Det påverkar övriga kulörval:)
Hej igen och tack för ditt tålamod. Vi har bestämt oss för innerdörrar med färgkod (NCS S 0502-Y). Lister ska vi också köpa, osäkra vilka som passar bäst med dörren. Golvet vi valt nu heter V4631-40080n, köksluckor samt luckorna i tvättstugan har färgkoden 2903-Y30R. Vet inte om detta kommer att hjälpa? 😄
Hej igen
Tack, luckorna ni har bestämt passar egentligen bättre ihop med kritvita vita detaljer i S0500-N. Har ni möjlighet att beställa dörrar i S0500-N?
Tack snälla, ja det kan vi göra. Vilken färg tycker du skulle passa bra till vägg och tak då?
Hej igen
Tack. Om ni målar allt som är vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit och köksluckorna blir i 2903-Y30R så kika på LADY 1376 Froströk eller LADY 10341 Kalk till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer mot luckorna i ert ljus så fortsätter vi med övriga rum därefter.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack snälla för tipsen! Tar till mig de :) Jag återkommer! Ha det bäst! Katrina
Hej igen, jag funderar på om det finns en annan färg än vitt till taket som kan passa vägg och rum? 🙏🏻
Hej igen
Jag tycker att det kan vara läckert om du målar väggar och tak i samma kulör. Provmåla detta.
Hej! Vi har behövt kolla nytt golv och vi står mellan två alternativ, kod: V4007-40277 eller V4631-40099. Får du fram de? Önskar hjälp med färgvalet. Jag är kluven, färgkoder är rena djungeln för mig. Du vet vad jag har för färgkod i köksluckor och letar efter en fin färg till väggen, beige eller grått och som också ska passa golvet. Vad tror du med din erfarenhet, skulle bli bäst? Behöver färg på väggar och dörrar samt lister för både golv och tak.
Det här är beige premium oak, och den andra heter light danish oak.
Hej
Jättesvårt att avgör hur golven upplevs mot luckorna. Jämför med dina uppmålade färgprover för att se vilket golv som blir bäst mot köksluckor i ert ljus.
Tänk att det ska vara ungefär samma underton i golv som luckor.
Hej Annika, tack för alla råd! Har provat färgerna mot väggarna där hemma och undrar om du kan rekommendera några färger som går även mot den gråa hållet? Tack på förhand! Hälsningar Katrina
Hej igen
Kika även på färgskalan LADY 1622 Reflektion, LADY 12077 Sheer Grey och LADY 12078 Comfort Grey. Måla allt som ska vara vitt i LADY 9918 Klassisk Vit. Provmåla igen.
Hej igen! Det blev färgen kalk från er på väggar och kritvitt på resterande områden 🥰 Jag är på jakt efter en fin grön färg till barnens sovrum. En mjuk och som går hem hos många, typ något åt pistage hållet? Har du någon färg du kan tipsa? Tack snälla på förhand! Katrina
Hej igen
Tack. Kika på LADY 8281 Pale Linden, LADY 7626 Airy Green eller LADY 8478 Pale Green. Måla igen allt som ska vara vitt i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla igen.
Tusen tack! ❤️
Jag funderar på att måla tak och golvlister i samma färg som väggen, alltså i Kalk. Funkar den färgen till listerna också? Har du någon erfarenhet av att man målar de också? Vill inte att det ska se konstigt ut men vill inte heller att väggen ska se kortare ut om golvlister och taklister är hel vita. Dörrkarmarna i klassisk vit och dörrar i S0500-N, blir det i alla fall.
Hej
Det brukar upplevas modernt, lugnt och elegant om man målar in tak och snickerier i samma kulör. För att se hur du upplever det om du målar in tex taken så är det bra att provmåla på ett stort papper, mist 1m2, och försiktigt flytta runt i taket.
Provmåla även på lister och väggar på något ställe för att se hur det känns i ditt ljus.