Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0500N
Vi ska flytta in i ett radhus som är producerat 2020. Köket är idag vitt och vardagsrummet grått. Tanken är att vi behåller köksluckorna vita (0500N 35 glans), men att väggarna/tak och eventuellt listerna målas om. Beslag, vask och kran i köket är kråmade och vill köra på accentfärgerna blått och grönt. Det finns fönster åt både väster öster och norr. Har du något tips på en behaglig färg som vi kan ha på bottenplan? Gärna ljus, men inte vit
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med denna samt med vad ni gillar för färger så hjälper jag er gärna vidare sedan:)
Här kommer planlösning. Gillar beige, blå, grön och grått :)
Kan tillägga att vi har funderat på att ha kokos på väggarna där nere :)
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1275 Mild, LADY 0486 Silke eller LADY 1376 Froströk i kök/v-rum/Hall. LADY 1931 Kokos om man som ni har kritvita vita detaljer.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust