Väggfärg till vår inredda källare som vi håller på att renovera.

Kategorier:

- Vardagsrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Ej bestämt ännu

Vi renoverar vår inredda källare och behöver tips om väggfärg till "gillestugan" som blir vardagsrum samt hallen då dessa "rum" går hand i hand med varandra. Det vi har att utgå ifrån är en svart akustikpanelvägg där tvn kommer att sitta samt en brun befintlig tegelvägg ihop med en braskamin. Tegelväggen leder oss sedan ut till hallen. Parallelväggen i hallen är en trappvägg som leder oss upp till entrévåningen och den väggen ska också få nytt utseende i form av rough träpanel (färg har vi inte valt än). Känslan vi är ute efter är en ombonad mysig känsla, gärna lite färg. Största delen av entreplan har färgen Kalk på väggarna, inredning i naturnära färger. Inslag av grönt Green Harmony på lådfronter vid entrén.

2025-01-27 12:03:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Det är alltså gillestugan och hallen bort till tork/tvättrummet på bilden som vi ska göra om. Mvh Johanna

30/01/2025 07:19:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Kika på  LADY 10341 Kalk,  LADY 1623 Marrakesh eller  LADY 12083 Devine till väggar i både hallen och gillestugan.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun