Köksluckor

Kategorier:

- Kök

Hej, Håller på att renovera kök och har tapetserat ett större avlångt kök/matrum/loungedel på cirka 50 kvm med fönster åt sys/öst/väst i den gråa/greiga tapeten Nyponros från Boråstapeter och skulle vilja ha färgråd till luckor och lådfronter till lantligt kök. Tapetens färg som önskas matchas är 1502Y och har nu provmålat vägg med 1502-y20r, undrar om någon beigare ton passar, har ni i så fall något förslag på kod?

2025-01-27 20:30:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster och lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum och bild på tapet, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vad kul, tror vi har S0500-N. Angränsande rum kommer nog målas i Jotun Space. Tack på förhand!

28/01/2025 19:36:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en planlösning så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Javisst, är alltså köksdelen som jag önskar färgråd till som istället kommer ha u-form.

29/01/2025 20:12:20

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om vi börjar med den fina tapeten. Om denna har en bottenfärg som är S1502-Y så blir det mindre bra med S1502-Y20R på en angränsande vägg. Jag upplever dock att tapetens bottenkulör är lite mer beige än S1502-Y, utifrån din bild så då kanske det blir fint med S1502-Y20R. 

Kika sedan på  LADY 8302 Lagerträd,  LADY 8252 Green Harmony,  LADY 1288 Granskugga,  LADY 8304 Timjan eller  LADY 8493 Green Tea till luckorna.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tack för svar. Gäller samma råd för köksluckor/skåpsdörrar/lådfronter? Är nog inne på en lite ljusare färg där, alternativt ljust grönt eller ljust gult kök. Bänkskivan vi beställt är Bianco Drift från Caesarstone och köket kommer ha en u-form med halvö istället för befintlig layout.

30/01/2025 15:34:26

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

De gröna tonerna var tips till köksskåpen. Om du vill ha ljusare grön kulör så kika på  LADY 8303 Vit Ljung,  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 8596 Sunny Green. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, har nu kollat igenom samtliga färgförslag med prover hemma där vit ljung nog är den som känns närmast det vi är ute efter. Undrar nu om du har något ytterligare förslag på en greige färg där ljusblå detaljer på textilier/krukor som inte drar åt grönt? Allt gott,

05/02/2025 17:47:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker, i vilket rum ska denna kulör vara i?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, samma istället för vit ljung.

06/02/2025 19:10:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Aha, tack. Kommer du fortfarande måla angränsande rum i  LADY 10678 Space? Om så är fallet och bottenkulören i tapeten är S1502-Y så blir det bättre med en lite mer kulört ton som tex grönt men om bottenkulören är mer lik S1502-Y20R så kika på  LADY 1016 Blek Sand eller  LADY 12314 Grey Touch.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun