Kategorier:
- Hus
Grundmur och tak :
Jag ska byta panel ovanför teglet på huset och måla om. Vad har ni för tankar om vad för kulörer på panel och på fönsterfoder och andra detaljer så att det matchar vårt gula tegel. Se bifogad bild.
På den övre bilden är grunden inte målad ännu.
Hej
Kommer du även att måla om själva fönstren? Om inte, vad har dessa för vit färgkod?
Fönster kommer inte målas om då dessa är i plast. Har ingen koll på färgkoden men bör vara S0500-N
Efter lite efterforskning så är det PVC vit RAL 9016 på fönstren.
Hej igen
Tack, toppen. Kika på JOTUN 1016 Blek Sand, JOTUN 1141 Natural Beige eller JOTUN 1939 Sandbeige till panelen. Måla vindskivor och foder i samma kulör som du väljer till träpanelen. Måla grundmuren i JOTUN 11130 Shade.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge