Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Vi ska måla om stora delar av vårat hus som vi snart flyttar in i. Vi kommer vilja ha känslan av nordiskt och natur i inredning möbler. Fönstren är i furu och det kommer vi vilja bevara som en ”natur” detalj, troligen trä taklisten också. Vi funderar på att måla väggarna och golvlister/ dörrkarmar i samma färg, för att furu detaljerna ska få tala. Färgen kokos funderar vi på eller ngn snäppet mörkare. Vad tycker ni? Är det ngn annan kulör som passar bättre mot furu? Golven är ganska så mörka, det är rönn.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med denna samt färgkod på köksluckorna, om dessa ej ska målas.
Hej, Köksluckorna ska inte målas. Men vi ska sätta pärlspont i köket från golv till tak, och den ska även målas, i någon greige färg. Se bifogade bilder & planlösning
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Om köksluckorna ej ska målas så kika på LADY 12118 Hummus, LADY 1931 Kokos eller LADY 10678 Space till väggarna i köket.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer mot luckorna så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Stort tack för din hjälp!! Ska kika på dessa till köket! Vardagsrummet & hallen ska målas först, då målare redan är inbokade. Så vad tror du där, just till träfönster och mörkare golv?
Hej igen
Lite osäker nu. Läser i din första fråga att du "Fönstren är i furu och det kommer vi vilja bevara som en ”natur” detalj, troligen trä taklisten också."
Kommer du att måla alla träfönster och trädetaljer? Kan du i så fall tänka dig att även måla om dörrar och tak?
Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Fönster och taklist kommer fortsatt vara i furu, de ska inte målas. Det är väggar och golvlister och dörrkarmar som ska målas. Vi vill helst ha någon färg i grå/beige hållet även här, inte vitt. Så jag funderar vilken grå/ beige som går bäst till furu och det mörka golvet?
Hej igen
Tack. Provmåla de kulörer jag tipsade om.