Helrenovering

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Lister: samma som vägg. Dörrar: trä. Fönster: svarta. Tak: önskar råd om.

Hej! Vi har köpt ett hus från 1969 som ska helrenoveras innan vi flyttar in. *Fönstren kommer att bli svarta. *Elluttag, blandare och liknande detaljer svarta. *Lister har vi tänkt att måla med samma kulör som vägg. *Innedörrar, trapp osv träfärgat. *Tak önskar jag råd om. Det är ett stort hus på tre plan. Entré i halvkällare, ”boendeplan” i mitten och vindsvåning för tv-mys och ett gästrum. Känslan vi vill åt är att hemmet ska kännas mysigt, ombonat och sofistikerat. Vi utgår från köket som kommer att vara 2005-Y40R, alltså Jotuns Macchiato, med bänkskivan Shitake. Vi funderar på att måla allmänna ytor från hall, vardagsrum, kök och allrum på vindsvåning i samma kulör som köket. Vad tror du om det? Tak funderar vi på att måla med 1928 Sommersne, eller har du något bättre förslag? På vindsvåningen tänker jag att vi målar allt snedtak med Macchiato. Tacksam för råd!

2025-01-29 21:45:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 10579 Complexion till väggar i kök, v-rum och hall.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack, den ska vi kolla upp! Har du något förslag på vilken kulör vi ska använda till tak?

30/01/2025 17:27:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Måla taken i  LADY 9918 Klassisk Vit eller om ni kommer att ha mycket trä i  LADY 1624 Lätthet.  LADY 1928 Sommarsnö blir för grå.

Era köksluckor i S2005-Y40R och  LADY 10579 Complexion har en rödare ton så om ni har möjlighet så blir det bättre om ni försöker få bort mycket av det gula träet, som dörrar trappa, trappräcke mm. Måla gärna dessa i samma vit som taket, om de ska vara vita. Annars läckert om ni målar dessa detaljer i samma kulör som väggarna.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Vi har nog kommit fram till att vi målar in trapp, trappräcke och dörrar i väggfärgen, det kommer bli fint Uppe på vindsvåningen är det ju väldans mycket snedtak, ska vi måla allt även där i complexion? Behåller kanske balkarna i en annan kulör?

03/02/2025 14:10:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det låter fint att måla in trappa och trappräcke och dörrar i samma kulör som väggarna. Måla även in listerna i denna samma kulör.

Taket på ovanvåningen samt bjälkarna i taket, hade jag målat vita i samma vita ton som alla tak får. Om du inte har kvar så mycket trädetaljer så blir det finast med  LADY 9918 Klassisk Vit till det som ska vara vitt.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, Tack för alla goda råd! Jag har en sista fråga nu 😊 På de två övre planen hade vi tänkt ekmönstrat golv i en något vit nyans. Entréplanet är en sutterängvåning och vi är väldigt måna om att få bort så mycket ”källarkänsla” vi kan. Vi funderar på något betongliknande vinylgolv. Kan 10579 Complexion passa då? Tänkte även här måla in lister, dörrar mm.

10/02/2025 13:31:21

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Betong har ofta en mer gulgrå ton än den lite rödare  LADY 10579 Complexion. Det kan resultera i att golvet upplevs lite grönt och väggarna rosa. Samtidigt så behöver ni en rödare ton om väggarna ska vara neutrala för att det ska gå ihop med övre plan. 

Ett alternativ kan vara att måla väggarna i entren i en mer kulört ton. Kika tex på  LADY 5249 Linblå,  LADY 5200 Dusky Blue eller  LADY 4894 Ocean Air.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun