Rosa färg

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Övrigt

Hej! Jag undrar vilka rosa samt beige kulörer som generellt passar fint/ gör sig väl tillsammans med Tidlös? Undrar även om du har förslag på ton på parkettgolv som passar till Tidlös. Vänligen Åsa

2025-02-03 23:01:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta  och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Taket är kritvit o alla snickerier är bomull. Jag kommer måla om köksluckorna då jag ogillar kulören de har idag. Jag har tidlös i hall, vardagsrum och kök. Jag ska måla om väggarna inne på gästtoalett och är sugen på lite mer kulört än tidlös. Funderar vilken rosa/ beige som kan bli fin. Är Devine åt det hållet? Har den rosa i sig? Toaletten är 1,6 kvm. Klinkerplattorna heter Norrsten greige och den skiftar i många olika toner så den är tacksam att välja kulörer till. Väggarna ska ej kaklas utan det blir färg hela vägen. En vit komod o led spegel som har varm- vit belysning. Vit toalettstol. Tacksam för svar:)

25/02/2025 14:43:39

Svar:

Tillägg! Jag funderar även på en grön kulör. Blir Lagerträd för mörk? Annars vad är fint? I sovrummen har jag Washed linen och varmgrå.

26/02/2025 02:31:10

Svar:

Så här ser det ut nu. Väggarna är i Tidlös. Behålla eller måla om?

26/02/2025 08:51:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Både  LADY 1453 Bomull och  LADY 1024 Tidlös brukar bli bättre med lite varmare rosa och gröna. Kika tex på  LADY 12083 Devine,  LADY 2040 Ljus Granit eller  LADY 10290 Soft Touch om du vill ha rosa väggar och  LADY 8222 Kryddgrönt,  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 8302 Lagerträd eller  LADY 8478 Pale Green om du vill ha gröna väggar.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Väggar och tak i badrum målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun