Färg på vägg ovanför eldstad och eldstad

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : NCS-kod: S1002-Y50R

Vill ha kalkfärg på eldstaden då jag redan målat med strukturfärg där. Det blir inte varmt på själva ytan. Vill ha hjälp med råd på fin färg som kan passa att ha på väggen ovanför som nu är vit, hyllan och själva eldstaden. I övrigt har vi på tak och vägg NCS-kod: S1002-Y50R

2025-02-06 15:57:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Lite osäker på vilken del av väggen som ska målas. Har du möjlighet att förtydliga? Vad tänker du för färg, ljusare, mörkare, grå, grön, rosa, blå...?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej , väggen ovanför eldstaden ska målas och även hyllorna på sidan om eldstaden ska målas i samma färg. Jag tänker mig en mörkare färg som inte sticker för mycket i ögonen men inte är tråkig. Grön och grå går tyvärr bort denna gång. :)

07/02/2025 17:47:18

Kommentar

Försökt markera området som ska målas här. Det får gärna se lite naturligt ut, som en ljus lervägg eller liknande. Svårt att förklara då jag inte själv vet exakt. Jag tycker dock det ser tråkigt ut nu

07/02/2025 17:50:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1927 Kjerne,  LADY 10578 Misty Shadow,  LADY 10249 Sober,  LADY 12119 Vintage Brown eller LADY 2201 Linnväv.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Det som ska målas får inte vara varmare än att man kan hålla en hand på ytan och man målar när väggen är kall.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun