Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Stockholmsvit S0502-Y, köksluckor S0500-N
Hej! Jag skulle vilja få lite tips och råd på färger till vår lägenhet. Den vita färgen på lister och dörrar är bomull S0502-Y. I dotterns rum är både tak och väggar målat i Jotuns ljus granit. Vi ska tapetsera en fondvägg i vår hall. Tapeten heter Richmond park (Zoffany), färg grön. Vi är lite osäkra på vilka färger vi vill ha i köket och i vardagsrummet som passar till tapeten. Det är öppen planlösning. Vi hade kanske tänkt samma färg överallt men tar gärna emot andra tips också. Vi har tittat på peach sky, peachy, shams, macchiato, devine och space. Vi tycker det är fint med färg men vill ha det lugnt och mysigt. Vi har beige soffa och fåtölj i vardagsrummet. I köket har vi gustavianska bord med stolar som ska målas om i en passande färg. I sovrummet har vi tänkt att måla i en blå färg som påminner om havet. Jag fick inget mail så jag fick skicka in ytterliggare en förfrågan.
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på LADY 11228 Forest Light, LADY 8222 Kryddgrönt, LADY 8583 Earthy Yellow, LADY 7685 Subtle Green eller LADY 8183 Örtagård till kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du uppelvde dessa kulörer mot tapeten i ert ljus så fortsätter vi sedan.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust