Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Lister och foder vill jag ha i samma kulör som väggfärgen, tak är vita,fönster och innerdörrar är 0500N
Allting är under renovering, jag vill komma åt en varm mysig känsla sen om den blir genom färgval eller inredning vet nog ni bäst. Gillar stilen på vissa hotell tex där man blandar mörka färger med inslag av trä och koppar, tex steam, sen kanske inte det fungerar i ett hem alla gånger eller att jag skulle våga gå den vägen men jag börjar lite i sovrummet iaf. Har även tittat på era kulörer, kokos som jag upplevde lite för gul, sand har jag inte målat upp ännu, har även alcros fårö på väggprov men har som ni hör svårt att hitta nån tråd. Om jag ska ha samma kulör ända från köket ut i hallen för att ge ett större intryck, Kommer bygga en kornich i vardagsrummet för att kunna ha gardiner över hela väggen för att kunna dämpa ljuset från fönsterpartiet. Funderar även på om skorstenen ska få en annan kulör för att bryta av något. Har ett takfönster över trappan som leder ner i källaren men den andra delen kan upplevas lite mörkare. Sovrummet är målat tak o vägg i mörk kulör Tacksam om ni kunde hjälpa mej på vägen
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med denna samt färgkod på köksluckor så fortsätter vi sedan.
Jag hittade tyvärr ingen så det fick bli en ritad skiss, mått är inte riktigt överensstämmande med verkligheten men planen ser ut ungf så. Köket finns inte ännu, har rivit det gamla och inte bestämt där heller hur det ska se ut, jag tror att det kommer bli ett lackat kök. tror inte det blir beige iaf. Bänkskivan blir ljus sten. För att ge en större känsla tänker jag att det ska vara samma väggfärg i köket som vardagsrum? Av praktiska skäl blir nog socklar och foder vita 0500N ändå. Mvh
Hej igen
Toppen, perfekt:))
Köksluckor utgör ofta en ganska stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka vad som blir fint på väggarna.
Kommer du att måla köksluckorna själv eller köpa ett färdigmålat? Om färdigmålat, vilka färgkoder kan du välja mellan?
Hej igen Jag förstår. Nej vi kommer köpa helt nytt kök, stommar blir från Ikea för att deras mått passar bäst hos oss, luckor täcksidor etc blir från nån annan leverantör som bygger på ikea stommar. Men har väldigt svårt att välja hur vi vill att köket ska se ut. Så därför fanns det en plan att måla klart hallen o vardagsrummet och göra köket sist bara så vi kommer vidare men samtidigt vill vi nog ha samma kulör i kök som vardagsrum ev annan ton bara om det blir för mörkt i köket tex Mvh
Hej igen
Tack, toppen. Jag har lite svårt att avgöra vilken ton kulören Sotare har men kika på LADY 1376 Froströk, LADY 1622 Reflektion, LADY 12314 Grey Touch eller LADY 0552 Tudor till väggarna i kök/v-rum om allt som är vitt tak, fönster, dörrar och snickerier målas i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus, så fortsätter vi med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack jag provar dom kulörerna på papper så hör jag av mej hur dom känns. Mvh
Välkommen tillbaka:)