Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Ska målas
Hej! Vi flyttar snart till en stor lägenhet och har mycket tankar om färgval. Vi ska bredspackla och måla om allt; väggar, lister, tak. Det som ska färgsättas är 1. Ett stort vardagsrum i sydöst; här tänker vi en ljus färg kanske med underliggande gul/beige ton (Bomull/Kokos). Vi tittade även på Antikvit som är mer grön. Alt mörkare lister annars bara vitt. 2. Ett matrum i syd (hörnrum) (här tänker vi samma som ovan) 3. En salong/tv rum i syd (här hade vi velat ha en djupare/mörkare färg för att göra det mer mysigt tex Muted Coral 4. Ett gästrum i syd (rum 1) 5. Ett barnrum i syd, gärna någon blå nyans (rum 2) 6. Ett vuxensovrum norr ev i en stark grön färg som Avocado Green (rum 3) 7. Hall 8. Serveringsgång 9. Kök i norr (kommer nog målas ljusgult typ) (Jag har bifogat en planlösning och gamla ägarens bilder) Jag vill inte att det ska vara färgglatt men att det inte ska skära sig med varandra när man går mellan rummen. Jag gillar tex när två rum "matchar" genom en dörr. Med detta har jag svårt att välja färger till serveringsgång, hall och gästrummet.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Vi ska måla allt!
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning. Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad:)
Jag trodde jag skickade den innan men här kommer den. Skickar även några mäklatbilder på lght!
Hej igen
Ser tyvärr inte dina bilder. Maila gärna till info@jotun.se. Skriv att de ska till Kulörrådgivningen:)
Hej igen
Tack. Nu har jag din planlösning.
I vanliga fall tycker jag att det är bra att börja med köket men här ligger köket ganska avsides och det är bra att hitta en färgskala som passar lägenheten, i de stora sällskapsrummen.
Kika tex på LADY 1931 Kokos, LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 0486 Silke eller LADY 0384 Vit Narciss till v-rum och matrum.
Om du vill ha snickerier i en lite mörkare ton så kika på LADY 1140 Sand, LADY 1016 Blek Sand, LADY 12075 Soothing Beige eller LADY 10678 Space.
Måla det som ev ska vara vitt tex tak och fönster i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du uppelvde dessa kulörer och kombinationer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Vacker panel - helt enkelt
Perfekt, helmatt tak