Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
- Kontor
Lister/dörrar/fönster : Lister på kjøkkenet blir hvite. Fönster er hvite og tak er hvitt
Kjøkkenet skap og luker er grå. Svart tre laminatgulv som går videre inn i gangen. Grå/hvit tapet på kjøkkenet. Kakel på kjøkkenet er ikke bestemt enda. Og handtag på luker skal være svarte. Tapet på restrerende rom skal ta’s ned så det blir en slett overflate. Innredningen er bare midlertidig til vi finner en bedre løsning.
Ikke kontor.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Her er fargen på kjøkkenet, det er vel det eneste som ikke skal males. Utover det så kan alt annet gjøres om.
Hej igen
Tack, toppen. Har du även en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop.
Det «sovrummet» til høyre er en matsal og den til venstre er kontor nå☺️
Hej igen
Toppen, tack:) När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Börja alltså med att hitta en färgskala som blir fin i kök/v-rum. Kika tex på LADY 12077 Sheer Grey, LADY 8470 Smooth White eller LADY 1622 Reflektion till väggarna i köket. V-rum kan vara i LADY 5452 Nordic Breeze, LADY 7626 Airy Green eller LADY 10580 Soft Skin.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i din miljö så hjälper jag dig vidare med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Burde jeg ha samme farge i hall og vardasrum eller?
Hej igen
Börja med att hitta kulören till köket. Om du vill kan du även provmåla samma kulörer i v-rum och hall. Det finns dock många andra kulörer som kan fungera i v-rum och hall men de behöver ju fungera med köket så därför är det bättre att börja i köket för att se vad du har att utgå ifrån.