Vägg och Takfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : S0502-y lister dörrar och fönster och S2005-Y20R köksluckor

Hej vi renoverar vårat hus och vi funderar om vilken färg vi ska måla väggar och tak. Vi har låg takhöjd ca 240 cm, öppen planlösning och stora fönster med 3 väderstreck. Ljust Ekparkett på golv. Jag funderar att måla tak och väggar i samma färg. Eller hur ska man få taket kännas högre? Skulle Kokos på väggar och Silke på tak funka?

2025-02-12 09:58:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Återkom med detta samt gärna färgkod på köksluckor så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Köket vänder mot röda huset

13/02/2025 20:06:56

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1931 Kokos,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus,  LADY 1875 Sans eller  LADY 10678 Space till väggarna i kök/v-rum. Läckert om du målar in även taken i samma kulör som väggarna. 

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun