Färgsättning

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

Lister/dörrar/fönster : S0502-Y

Jag har gulare ekparkett i min lägenhet på 52 kvm, som även ligger i söderläge. Jag skulle vilja måla vardagsrummet och sovrummet i nyanser som går ton i ton. Antingen grå eller beige. Köket har samma nyans som snickerierna, dvs S0502-Y. Jag har ett mindre fönster i sovrummet - dvs lite sämre ljusinsläpp. Men stora fönster i vardagsrum/kök (öppen planlösning, så vardagsrum går ihop med köket). Vad skulle ni rekommendera för färger?

2025-02-13 16:33:19

Kommentar

Byggt 2013, golvet är vanlig, tråkig, gul/orange ekparkett

13/02/2025 16:45:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 1931 Kokos till köket/v-rum och  LADY 1876 Vitt Te till sovrum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tusen tack för ditt svar! Jag glömde skriva att jag gärna vill dämpa intrycket av att golvet är ”gult”. Funkar dessa färgerna då med?

17/02/2025 15:03:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag har tagit hänsyn till det gula golvet:))

Provmåla gärna de kulörer jag tipsade om.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun