Färg till kommod i badrum

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : 0500-n

Hej! Har precis renoverat mitt badrum och ska nu måla kommoden. Jag undrar vilka färger passat bäst utifrån kaklet. Taket och fönstret är målat i klassiskt vit. MVH Anna

2025-02-14 12:01:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag har lite svårt att avgöra vilken ton kaklet har. Har du möjligen en bättre bild där kulörerna i kaklet tydligt framgår, så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hoppas att denna är bättre.

18/02/2025 10:47:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. Kika på  LADY 1352 Form,  LADY 7613 Northern Mystic,  LADY 8304 Timjan eller  LADY 8494 Organic Green.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! LADY 7613 Northern Mystic var finast av färgerna som du föreslog. Tror du att någon av dessa färger skulle vara fint på kommod till badrummet. Amber red, Warm blush eller Dusty Rose.

24/02/2025 09:18:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om du målar kommoden i en röd ton så tror jag att du kommer uppleva väggarna lite grågröna.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Det blev Northern Mystic på kommoden. Supertjusigt blev det! Passar på och ställer en till fråga om färgval på möbel. Jag har ett sällskapsrum med Sommarsnö på väggarna. Jag har börjat måla om teak sideboard. Tänkte behålla lådorna, luckorna och eventuellt ben i teak och måla om runt om. Vilken färg tänker du skulle passa bra med teak i ett rum som är målad i sommarsnö? Mvh Anna

03/05/2025 15:08:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 7629 Antique Green eller  LADY 7613 Northern Mystic även till den möbeln. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Heh! Jag hade kontakt med dig i våras angående färg till teak sideboard som jag ville måla om fronten på men behålla teakfärgen på luckor, lådor och ben. Du tipsade om två gröna färger som jag inte tycker att det blev bra. Jag undrar om jag kan måla om skåpet igen till någon blå färg. Jag har sommarsnö som väggfärg och klassisk vit på fönster, dörrar och lister. MVH

05/10/2025 12:14:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 4744 Sophisticated Blue eller  LADY 4477 Deco Blue. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun