Kategorier:
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Lister. S0502Y Tak Alcro tak 02 interiör. Vit/ bas A
Vi har målat väggarna på både övervåningen och större delen av nedervåningen i Eggvit , inklusive väggarna i trappan. Listerna är målade med Servalac Halvblank S0502Y Trappstegen är målade i Lätthet, och vardagsrummet är målat i Gentle Whisper. När man går nerför trappan ser man köket rakt fram, som har vita skåp och en mosaik i gråbeige och svart. Vardagsrummet ligger till vänster. På undervåningen finns även en dörr till badrummet, mittemot köket. Vi funderar nu på vilken färg som skulle harmonisera med Eggvit och Gentle Whisper för att måla alla våra dörrar, både på över- och nedervåningen, för att skapa en enhetlig känsla i hemmet. Vi vill även måla hallen (entrén) innan man kommer in i köket och önskar att den också harmoniserar med resten av färgsättningen. Har du några förslag på en passande kulör?
Vill lägga till : Rummen som ansluter till hallen är målade i Soft Touch (Jotun) och Silke (Beckers). Nu ska vi måla det tredje rummet och tar gärna emot förslag på en färg som harmonierar med de övriga. Vi testmålade dörren till badrummet på nedervåningen i färgen Sinnesro, men den upplevs som rosa/röd, vilket inte blev som vi tänkt oss. Vi söker därför en mer neutral färg till alla dörrar – gärna en som skapar en subtil kontrast mot väggarna, men utan att sticka ut för mycket. Vilken färg rekommenderar ni för dörrarna? Borde vi välja halvblank eller blank färg? Tack på förhand för era tips!"
Önskar att dörrarna matchar vårt bord och stolar i vardagsrummet målat med Gentle Whisper. Hälsningar Nissa
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med detta samt färgkod på köksluckorna så fortsätter vi sedan.
Hej Annika, Vi har ingen färgkod på köksluckorna eftersom de var målade innan vi flyttade in för ett år sedan. De är blankvita. Hoppas min ritning hjälper. Mvh
Hej igen
Tack. LADY 12182 Gentle Whisper har en ganska röd underton vilket gör att den brukar upplevas lite grårosa när man ser den ihop med varmare vita detaljer och väggar. Men, om ni upplever att den blir fin i ert ljus så kika på LADY 12076 Modern Beige eller LADY 1623 Marrakesh till dörrarna. Hallen kan vara i LADY 2040 Ljus Granit eller LADY 2011 Antique Brass.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack för tipsen! Hoppas att Bilderna inte är tillgängliga för alla. Mvh
Hej igen
Tack. Det är bara vi som ser dina bilder.