Färgval trappa

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Standardvit men kan målas om

Hej! En fråga gällande val av färg till trappa. Vi har färgen teblomma i vårt kök och vår hall. Fick tips från dig om denna färg och ÄLSKAR den! Väldigt behaglig. Nu ska vi måla vår trappa i hallen och vi är sugna på att måla trappan i någon röd kulör. Skickar med lite inspirationsbilder på trappor som vi tycker om. Vilken röd kulör tycker du passar med teblomma? Vill gärna ha åt burgundy hållet! Om du inte tycker att röd skulle passa, vilken färg skulle du då rekommendera till vår trapp. Köket vi har är IKEA med neutral grå färg. En färg som vi funderar på att måla med i närliggande vardagsrum är Tant Johannas gröna s 3005-G20Y. Tror du att den gröna fungerar med teblomma? Om inte, vilken grön rekommenderar du? Kök och vardagsrum ligger inte i anslutning till varandra. Men teblomma, tant Johannas gröna och den röda färgen kommer vara i angränsande rum. Rockar detta eller ska vi tänka om? Hälsningar Therese

2025-02-16 00:08:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Kika på  LADY 2951 Sophisticated Red,  LADY 2993 Kilim eller  LADY 20208 Poetry Red till trappan. 

En grön ton ihop med  LADY 2104 Teblomma kan få Teblomma att upplevas lite rosalila. Kika i stället på en blå ton till luckorna som tex  LADY 4618 Kvällshimmel,  LADY 4894 Ocean Air eller  LADY 4629 Skuggblå. Om ni ändå vill testa en grön kulör så kika på en som är något mörkare tex  LADY 7613 Northern Mystic eller  LADY 8422 Green Marble.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Stegen du kliver på i trappan målas med Trestjerner Golvfärg.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Vilka vackra röda kulörer. Skulle du säga att dessa passar ihop med kulörerna vit linneväv och sober? Såg nämligen att dessa två kulörer gifter sig fint med teblomma.

21/02/2025 12:14:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker, vilken vit standard-kulör har ni på det som är vitt tak, fönster, dörrar och lister?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Oh, vet inte riktigt. En ”vanlig” vit från byggvaruhuset. Men vi skulle kunna ändra detta.

24/02/2025 13:30:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Standard-vit kan idag vara både varmare vit och kritvit vit. Kolla gärna upp vilken vit du har i ditt hus på allt som är vitt, för bästa resultat. Det kan göra stor skillnad för hur du upplever kulrörerna. Speciellt grå och beige toner är känsliga för detta. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Vi verkar ha köpt lite olika! 😅 Ingen ordning alls på oss! Men nu är det dags att måla om allt i vårt hem, senast var för 10 år sedan. Så om man utgår från de kulörer jag har och är intresserad av, vilken vit ska jag då ha på mina snickerier? S0500-N, 0502-Y eller S0502-Y? Jag kanske släpper den röda trappan ett tag och försöker bestämma väggkukörer samt snickeri färg. Jag har teblomma i köket där jag har ett grått kök i neutral grå färg från Ikea. Detta gråa kök drar mot lila men tillsammans med teblomma så dämpades det (där fick vi fin hjälp av dig! Tack!) I köket finns fönster i norr och väst. Jag har gjort en skiss med färgönskemål. De vågade strecken är fönster/ljusinsläpp. Mitt oskolade öga säger att de kan funka fint ihop. Men är så osäker på hur väderstreck och ljus påverkar färgen. Min fråga till dig - hur funkar de med varandra och vilken vit färg ska jag ha på snickerier samt tak om jag väljer dessa färger? takfärgen är neddragen på väggen där den avslutas med en vägglist. Golven är såpaskurade furugolv. Mycket tacksam för hjälp med detta!

13/03/2025 14:11:17

Kommentar

Bild

13/03/2025 14:11:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om ni har  LADY 2104 Teblomma i köket så kika på  LADY 10182 Vit Linneväv eller  LADY 10579 Complexion till väggar i hall och v-rum.

Sovrum kan målas i  LADY 7163 Minty Breeze. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Så värdefullt med din hjälp! Ska bli spännande att kolla upp dessa färger!

16/03/2025 12:38:11

Svar från kulörrådgivaren:

Bara kul om jag kan hjälpa dig:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun