Råd för entréplan i hus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Hej! Vi flyttar snart in till ett hus där vi behöver fixa samtliga ytskikt. Vi trivs generellt väldigt bra med varma och ombonade färger. Huset är från 1967 och vi vill gärna behålla originaldetaljer som trädörrar och holländsk parkett. Bifogar lite bilder på hur det ser ut i dagsläget samt en bild på golvet vi tänkt lägga i större delen av huset, och då även behandla det i vardagsrummet liknande. Vi är just nu inne på att måla hall, vardagsrum och kök med Skandinaviskt Ljus. I övrigt planerar vi att måla om luckor i köket i stil med det kök som finns i en av era inspirationsartiklar, bifogar bild. Det vi har att förhålla oss till är dels trädörrarna, samt fönster som vi nog tänkt behålla vita. Dessa behöver vi dock måla så vi tar gärna tips på kulör även till dem. Bör vi hålla lister etc i samma vita färg? Blir det fint med skandinaviskt ljus? Andra tips? Vi har även varit lite sugna på en väldigt ljus blå till hallen. Vilken färg bör vi tänka till underskåpen i köket? Tar gärna emot tips på kulörer till sovrum på entréplan också, det ligger i norrläge i anslutning till hallen. Där målar vi gärna taket i en annan färg, antingen mörkare ton av väggarna eller en helt annan, mörkare färg. Tack!

2025-02-17 21:31:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Samtligt ska målas så vi tar gärna råd om kulörer även här :) bifogar planlösning på entréplan där ovan nämnda rum finns. Tack! /Linnea

19/02/2025 17:22:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Perfekt. Jag ser dock inte din planlösning. Prova gärna att ladda upp den igen:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, vad märkligt! Ser inte ut som att bilderna från huset kom med i första inlägget heller. Skickar över igen och hoppas det fungerar denna gång. Väggen mellan vardagsrum och kök kommer vi att riva.

21/02/2025 14:30:02

Kommentar

Vi kan också tänka oss att måla första delen av hallen (fram till badrumsdörr) i en annan färg, där kommer vi lägga kolmårdsmarmor.

21/02/2025 14:31:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, perfekt. Om ni målar hall, v-rum och kök i  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus så måla även överskåpen i köket i denna kulör. Underskåpen kan vara i  LADY 2993 Kilim.

Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, snickerier och övriga vita detaljer i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer tillsammans i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum. Ange gärna vad ni gillar mer för färger.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Vi har nu testat Skandinaviskt Ljus men även S 0804-Y30R, och har väldigt svårt att bestämma oss. Vi tänker oss att vi oavsett målar snickerier och tak i Lätthet. Vi är lite oroliga att Skandinaviskt Ljus kommer kännas lite för grå i hallen där det är norrläge, egentligen gillar vi nog den andra mer men är lite oroliga att den upplevs som väldigt vit? Vi vill ha det ljust, luftigt och neutralt men samtidigt varmt och inte vitt. Vad tror du? Vi har målat på stora bitar kartong och testat i flera olika rum och ljus. /Linnea

06/05/2025 17:48:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om ni målar allt som är vitt tak, fönster, dörrar och lister i  LADY 1624 Lätthet så kika även på  LADY 0486 Silke,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 1519 Vanilj.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Nu har vi landat i att vi kommer måla med S 0804-Y30R i större delen av hallen, trapp, vardagsrum och kök. Luckorna i köket kommer vi att avvakta med att måla så det kan vi lämna i dagsläget. Det vi nu har svårt att besluta är kulören i sovrummet som ligger på entréplan. Vi hade tänkt oss grönt men de vi provmålat med (t ex Green Stone och Green Stone Light från Little Greene) känns lite blå/grå i rummet som ligger i norrläge. Har du tips på någon varm grön, eller kanske någon helt annan kulör vi bör testa? Kanske någon gul eller rosa/röd för mer värme? Vi funderar på att måla Muted Coral precis när man kommer in i hallen, där vi kommer ha kålmordsmarmor på golvet. Men är öppna för andra förslag även här :) Tack! Linnea

28/05/2025 15:43:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 8222 Kryddgrönt eller  LADY 8302 Lagerträd eller  LADY 8303 Vit Ljung.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun