Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Jag skulle gärna få tips på vilken bruten lite varmare vit som skulle passa som väggfärg i kök och vardagsrum till köksluckor som har färgkoden S 3005-Y20R (Havstorp Ikea ) önskar att väggen upplevs ljusare än luckorna , hellre varm vit än för kall. Kikade på skandinavisk ljus och kokos och även äggvit men svårt att veta hur dom går ihop. Har även en trappa som går upp från kök / vardagsrummet som skulle vara kul att måla i någon snarlik nyans men som kabske bryter lite från väggen , så har ni tips på det också så tar jag tacksamt emot. Har inte flyttat in ännu så bilderna visar kök( luckor ska bytas till beige ) Och golv ska slipas och kommer bli lite ljusare. Bästa hälsningar / Karin
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Tack snälla! Jag kommer inte åt den informationen tyvärr så vi inte får tillträde till lägenheten förän i juni. Men låt oss säga att jag låter målare , måla om både tak/ och lister samt dörrfoder . Samt byter / målar in de vita garderoberna i hallen . Kan vi lättare då hitta en bra nyans som kan passa? Bästa hälsningar/ Karin
Hej
Kan du även tänka dig att måla om fönster? Om inte, då får du ett bättre resultat om du har möjlighet att kolla upp villken färgkod alla dessa detaljer har.
Hej Annika! Vi har nu valt att istället låta en målare både måla väggar och tak , lister och foder samt att dom lackar om köksluckorna så blir det lättare att välja färger som blir fina ihop. Det jag inte kommer få tag på är färg koderna på balkongdörr / ytterdörr samt fönster, alltså den gråa nyansen. Som vi har tänkt behålla. Finns det kanske något generellt man ska tänka på när man möter en grå färgskala med de vit beiga nyanserna? Jag vet att det beror mycket på vad den grå har för pigment osv, men tänkte om du kan ge oss något tips iaf. Vill att väggen ska vara ljusare än luckorna i köket , så det bryter lite. Sen vet jag inte om det är fint om trappan bryter också på samma sätt som luckorna i köket? Golvet ekparkett som kommer slipas och behandlas så det blir en ljusare känsla. Bänkskivan i köket behöver vi nog byta ut så den behöver du inte ta hänsyn till. Vi tänkte byta den när vi ser hur helheten blir . Vi kommer ha ett hyllsystem I off-white/ Ral 1013 Annars en grå beige soffa och köksstolar hade vi tänkt en djup mörkröd eventuellt. Tänkte så du får en känsla lite med färger runtom:) Köksbord mer ett ljusare trä som går i ton med golvet. Inte köpt än men det är tanken. Skickar en bild på soffa när den står i vårt nuvarande hem:) blå matta kommer troligtvis bytas. Bästa hälsningar/ Karin
Hej igen
Lite osäker på din fråga.
Men, när man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton i ett rum och ser denna ihop med en beige kulör i angränsande rum så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".
Hoppas detta hjälper dig lite:)
Hej igen! Nu ska jag förtydliga lite:) Vi tror vi vill ha färgen skandinavisk ljus på alla väggar på nedre våningsplanet, sen lacka köksluckorna i space , tror du det kan bli fint? Sen undrar jag vad vi ska välja för färg på tak och lister då jag tänkte att lister/ foder skulle vara lite vitare men inte för stickigt vita . Väljer man samma i tak som på foder? Sen undrar jag om du kan ge mig råd vad du tycker vi ska måla trappan i. Även den skandinavisk ljus eller skulle det vara fint att bryta den lite? Känslan vill vi ändå ska vara ljus. Som jag nämnde tidigare så kommer ekparketten slipas och behandlas så den blir lite ljusare och kallare. Jag tror att fönstren har denna kod , bifogar ( men blir det en konstig match får vi överväga att måla även dom. Men skulle helst behålla det grått för att inte skapa mer jobb ☺️ Bästa hälsningar/ Karin
Hej igen
Tack. S7502-Y är så pass mörk så om ni har denna på fönster och balkondörrar så bör det fungera men ni måste så klart provmåla.
Om köksluckorna blir i S3005-Y20R så kika på LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1931 Kokos eller LADY 1376 Froströk.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Ja vi väljer nog skandinavisk ljus på alla väggar och på trappan , sen lätthet i tak och lister. Sen har vi tänkt välja jotun space på köksluckorna ( alltså inte de luckorna från Ikea jag skickade tidigare) utan vi låter luckorna lackas i space , tror du det kommer fungera bra ihop med väggarna ? Space blir lite kallare som jag förstår det? Men inte helt grå visst ? Vill ha en liten kontrast mellan vägg och luckor. Sen har vi funderat på kokos i två av sovrumen men i det tredje funderar vi på humble yellow ,tror du att den övergången mellan rum fungerar? Eller finns det någon annan ljus som fungerar bättre ihop med humble yellow ? Och vilken vit takförg skulle du säga fungerar bäst ihop mer humble yellow och kokos om det blir dom vi väljer ? Hoppas jag är tydlig så du förstår mina frågor ☺️ Bifogar bilder på rummen. De två rummen som idag är vita (ett rum är en liten hall som ska fungera som ett litet sovrum) tänkte vi måla i kokos . Det gröna sovrummet vill vi måla i humble yellow . Eller skulle du säga att vi ska tänka om, tar gärna emot tips .
Hej igen
Tack. LADY 10678 Space brukar fungera med LADY 1832 Skandinaviskt Ljus men du behöver provmåla för att se hur de blir tillsammans i ditt ljus. Jag tycker även att du kan kika på LADY 12075 Soothing Beige till luckorna. Provmåla även denna.
Vad gäller de övriga rummen så vore det toppen om du vill ladda upp en planlösning. Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop:)
Tack för tips! Skulle du säga att smoothing beige upplevs varmare eller kallare än space? Eller mörkare/ ljusare? Jag önskar vi kunde måla upp och testa oss fram med vi kommer inte ha den marginalen i tid innan tillträde till lägenheten och när målarna sätter igång , så om jag chansar lite skulle du råda mig i någon av tonerna till luckorna☺️) ? Vilken kombination tror du blir finast till skandinavisk ljus ( sydväst läge ) Jag vet att det är svårt att säga men om någon kombination oftast är mer förlåtande osv ;) Har skandinavisk ljus på en vägg hemma nu i samma läge och den känns toppen! Just det en fråga till om trappan .. tänkte måla den också i skandinavisk ljus och så köra lätthet i taken . Någon glans du rekommenderar där , alltså på trappan? Laddar upp planlösning på hela lägenheten så du kan se hur allt hänger ihop👍🏼 Tack för all hjälp jag får 🙏🏼
Hej igen! Jag blev lite sugen på en dämpad gul på köksluckorna :) såg färgen lys provence och tänkte rådfråga dig om du tror den skulle funka ihop med skandinavisk ljus på vägg och lätthet på tak ? Laddar upp en bild jag såg på en gul jag gillade . Kommer också ha vinröda stolar så tänkte att den kombinationen skulle vara fin
Hej
Om vi börjar med LADY 12075 Soothing Beige så är den aningens varmare och aningens mörkare än LADY 10678 Space.
Vill du ha gula köksluckor så kika på LADY 1303 Observe eller LADY 1176 Lys Toscana till luckorna. LADY 1171 Lys Provence har för lite rödhet i sig för att fungera ihop med LADY 1832 Skandinaviskt Ljus.
Provmåla igen.
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Därför rekommenderar jag att du provmålar och ser hur kulörerna upplevs tillsammans i ditt ljus.
Tack för svar! Jag köpte en burk vitt te och tyckte den nyansen var väldigt fin. Kunde nästan skifta lite svagt grönt men tror den kan bli fin på luckorna tillsammans med skandinavisk ljus på alla väggar runt om. Tror du på den matchningen☺️? Sen går jag åt det lite gula i ett av sovrummen istället . Två rum kokos på övre plan och sen i det nuvarande gröna sovrummet någon av de lite gula.. ögon som bryter extra bra med kokos i angränsande rum? Och till skandinavisk ljus och vitt te är det fortfarande lätthet som fungerar finast på tak? Tar gärna emot tips på takfärg i det rummet som ska gå i lite beige/ gul också! Många frågor nu.. du får svara på det du kan.
Hej igen
Om luckorna målas i LADY 1876 Vitt Te så kika i stället på LADY 1875 Sans till väggarna. LADY 1832 Skandinaviskt Ljus blir för röd mot Vitt Te.
LADY 1931 Kokos är väldigt lik LADY 1875 Sans och även LADY 1832 Skandinaviskt Ljus. Du kommer knappt att se någon skillnad.
Kika tex på LADY 11173 Humble Yellow eller LADY 1276 Soft till dessa rum och LADY 1303 Observe i det sista rummet.
Måla allt som ska vara vitt i bostaden tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 1624 Lätthet
Provmåla igen.
Tack! Jag tror sans kan bli toppen på väggar och vitt te på köksluckor. Blir kombinationen sans vägg och vägghylla med färgkoden RAL 1013 ok? Off white ska den vara :) Sen tycker jag mycket om observe till största sovrummet , kör nog på den! Har lovat min dotter som ska ha sovrummet längst in åt andra hållet ett vitt rum , skulle du säga att kokos blir fel där då? Eller ska jag rent av köra lätthet eller äggvit på hela det rummet ? Och sen köra på färgen soft i rummet ” hallen ” som ligger i anslutning till sovrummet med färgen observe? Ursäkta alla tusen frågor . Men uppskattar verkligen hjälpen. Och nu har jag bestämt mig på nedre plan iaf🙏🏼
Hej igen
Om du målar kök/v-rum i LADY 1875 Sans och LADY 1876 Vitt Te på köksluckorna så fint med LADY 1303 Observe i sovrum och LADY 11173 Humble Yellow eller LADY 1276 Soft i hallar.
Om det mindre sovrummet ska vara vitt så måla detta i samma vita som du målar alla tak, fönster, dörrar och snickerier, LADY 1624 Lätthet.
LADY 1875 Sans kan fungera med RAL1013 men du behöver så klart provmåla för att se hur de upplevs tillsammans i ditt ljus.
Provmåla igen.
Toppen ! Tack för tålamodet med alla frågor. Jag tänker såhär att hallen på nedre plan också målas i sans samt trappan och väggen i trappan upp till övre plan. Sen vitt te på köksluckor. Sen blir det toppen med lätthet i sovrummet längst in och sen lilla rummet ”hallen ”med takfönstret målas i soft ( bryter soft ok mot sans som kommer målas i trappan och möta det lilla rummet i mitten ? Sen humble yellow på största sovrummet ( har provmålat på kartong och tycker den känns något ljusare än observe . Vilket jag gillade. Sen lätthet på alla tak och snickerier !
Hej
Det låter som en fin färgplan men glöm inte att du måste provmåla för att se hur alla kulörer fungerar ihop i ditt ljus.