Jag har några väggar med minst breeze i en öppen planlösning. Jag söker nu en färg som passar ihop med den men går åt en mer rosa ton. Jag har kikat på ljus granit, friendly pink och senses. Har ni förslag eller tycker ni att jag ska tänka om?

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : NCS S0502Y

Väggfärgerna nu är mintybreeze och S 0500-N . Soffan är grå. Matbord grått och möbler vita eller gröna. Det är väggen vid två som ska målas.

2025-02-23 13:32:53

Kommentar

På den sista bilden är tanken att vi ska ha en grön tapet med blad. Rummet är samma som tidigare bilder.

23/02/2025 13:33:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 10290 Soft Touch,  LADY 4894 Ocean Air,  LADY 6351 Tender Green,  LADY 12083 Devine,  LADY 12074 Peachy eller  LADY 11173 Humble Yellow.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun