Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Vit, tak är vitlaserat
Jag har jättesvårt att välja färg i vår matsal. Jag har testat att måla upp Marrakesh och Belgien Brown men står kluven i valet. I och med att rummet är så ljust med alla fönster tänker jag att man vill ha en varm kontrast men vill inte heller göra en för stark kontrast mot tak, fönster och lister. Jag har även en ganska mörk inredningsstil med svarta och rustika detaljer. Jag är öppen för vilken färg som helst förutom vit.
Hej
Jag hjälper dig gärna men är lite osäker på din fråga. Har du möjlighet att förtydliga?
Hej, Okej jag ber om ursäkt för att jag var otydlig men jag vill egentligen bara ha ett råd om vilken färg du tycker kommer funka bäst!
Hej igen
Tack. Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.