Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : egghvit och lätthet ligger närmast på både lister, tak och fönster.
Köket är målat i Jotun Tidlös där den nästan drar lite mot beige i ett hörn där ljus från fönstret inte når in, samtidigt som den ser grå ut där ljuset når. Även hallen är idag målad i tidlös men där är den riktigt kallt grå, så det ser inte alls ut som samma färg i kök och hall. Jag gillar inte alls grått och önskar måla hallen beige, samtidigt som det inte får bli för varmt då hallen ligger bredvid köket jag försöker tona ner mina köksluckor som är s2502-B. Det är väldigt dåligt med ljus från fönster in till hallen så det behövs en väldigt ljus färg för att inte göra den ännu mörkare, så önskar inte en färg som är mörkare än tidlös. Har du förslag på en bra beige färg som skulle kunna passa hallen? Har provmålat washed linnen men det blev alldeles för mörk. Jag vill även ha en beige färg i vardagsrummet. Det är västerläge på vardagsrummet och även lite varmare ton på parkettgolvet. Mycket naturligt ljus vardagsrummet så där kan det vara en aningen mörkare beige.
Hej igen
Varmare toner kommer att förstärka det blå draget i luckorna. Läs gärna mina tidigare svar om detta. Om du målar med en varmare ton i hallen så kommer även LADY 1024 Tidlös i köket att upplevas kallare än den egentligen är.
Kika på en lite mer kulört ton som tex LADY 8281 Pale Linden till hallen. Kika sedan på LADY 10679 Washed Linen eller LADY 12123 Contemporary White till v-rum.
Provmåla igen.
tack för goda råd! vi har nu målat hallen i Pale Linden och är supernöjda. Vi har nu gått vidare till sovrummen som endast har fönster mot väster. Det kommer inte in direkt solljus så det är väldigt kallt ljus i rummet. Till sovrum 2 har vi funderat över någon dämpad gul färg, eller någon som drar mot peach/rosa eller liknande. Har även funderat på en mörkare grön som passar med Pale linden. Har du förslag på färger? Mvh Lisa
Hej igen
Kika på LADY 10290 Soft Touch och LADY 8302 Lagerträd till sovrummen.
Provmåla igen.