Kulör i trappa samt kulör snickerier

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Övrigt

Hej, Vi har en övervåning i ett hus med pärlspont i kulören 0500-N. Golvet är obehandlad furu. Vi har öppet upp till nock i taket och det är stående pärlspont hela vägen upp till nock i 0500-N. Vi ska sätta fönsterbrädor, lister, fönsterfoder socklar och innerdörrar och skulle vilja måla dessa i samma kulör men gärna någon ljus ton i ton som passar till panelen och 0500-N. Vi vill åt känslan att det är ljust och fräscht och inte så mycket kontraster. Andra frågan är att vi funderar på att måla trappstegen till nedervåningen i mörkgrön och pärlsponten i "trapphuset" i antingen ljusare grön eller ljusare beige som passar till 0500-N, undrar om du har tips på en mörkare grön till trappstegen och en ljusare grön eller beige till väggarna/pärlsponten? Rummet som trappan kommer ut på nedervåningen är målat i 0500-N och har också furugolv. Hälsningar, Caroline

2025-02-27 07:57:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kommer ni även att måla era fönster? Om inte, vilken färgkod har dessa?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Ja i samma som snickerierna (dvs frågan ovan gäller även fönstren. Hälsningar, Caroline

28/02/2025 18:04:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0552 Tudor till fönster, dörrar och snickerier som ej ska vara kvar i S0500-N. Väggar i trappan kan vara i  LADY 10341 Kalk eller  LADY 12182 Gentle Whisper och trappstegen kan vara i  LADY 8494 Organic Green,  LADY 8304 Timjan eller  LADY 7613 Northern Mystic.

Vill du ha en beigare ton på väggarna i trappan så kika på  LADY 1016 Blek Sand. Fönstser, dörrar och snickerier kan då vara i  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0486 Silke.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Stegen du kliver på i trappan målas med Trestjerner Golvfärg.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Tack snälla. Om vi skulle måste trappstegen i LADY 8494 Organic Green eller LADY 7613 Northern Mystic och vilja målarna i en ljusar lugn grönton. Vilken nyans skulle du rekomendera då? Hälsningar, Caroline

03/03/2025 15:54:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du menar väggarna så kika på  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 7626 Airy Green om du väljer  LADY 7613 Northern Mystic till trappan.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun