Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Antikvit
Vi håller på att renovera vår gästtoalett och har väldigt svårt att hitta rätt färg på bröstpanelen i pärlspont. Tapeten vi har valt är dahlia garden 7690 och vi har landat i att blå matchar bäst till tapeten. Tyvärr blir det inte bra när vi testat med de två blå som återfinns i tapeten (5020-r90b och 7020-r90b), de upplevs inte matcha. Nu har vi testat med 6020 som ligger emellan dessa två, men nu när vi målat känns det inte bra och det upplevs för ”blått”. Vi funderar om man behöver ta in mer grå/grönt i färgen för att den ska bli mer behaglig. Målet är att få fram husets äldre stil, men det ska samtidigt se nytt och fräscht ut. Golvet går i beige och murstocken kommer vi ha kvar i antikvit. Jag har hittat fin inspo på er färg ”Blåis” men frågan är om den blir för grå till tapet och golvet? Bör vi istället tänka beige? Hur får vi fram tapeten och en behaglig färg? Tack på förhand!
Hej
Kika på LADY 5044 Blåis, LADY 4894 Ocean Air, LADY 8302 Lagerträd, LADY 8252 Green Harmony, LADY 2040 Ljus Granit eller LADY 2993 Kilim.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel