Kulör på garderob och byrå

Kategorier:

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Lätthet

Hej, Vi får snart en liten flicka och håller på att inreda hennes babyrum. Jag har målat väggarna i soft touch. Vi har en vit garderob och byrå som jag vill måla om. Har du tips på kulörer för dessa två som kan passa med väggkulören soft touch? I övrigt har vi vitlaserade ekgolv, snickerier i kulören Lätthet och ett fönster mot söder. Rummet är cirka 9 kvm stort.

2025-03-04 10:30:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Så roligt:)

Kika på  LADY 12083 Devine eller  LADY 12120 Desert Pink till garderoben och byrån.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Tack för tipsen. Hade det kunnat fungera med Blek sand? Vi har det i sovrummet bredvid på väggarna samt på våra köksluckor, tänker om det kan ge en fin tråd i lägenheten? Vänligen, Jennifer

10/03/2025 21:40:21

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 1016 Blek Sand men eventuellt kan den upplevas lite grönaktig ihop med den rödare  LADY 10290 Soft Touch. Vill du ha en beige ton så kan det vara bättre att välja en något mörkare ton tex  LADY 1939 Sandbeige eller  LADY 10966 Almond Beige. Provmåla igen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun