Kategorier:
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Kokos
Jag har ett barnrum målat i Senses (väggar inkl lister, garderobsdörr). Taket är Kokos. Vill ha tips på olika färger som passar till Senses inom röda, rödrosa, gula och orangea färger. T.ex. för att måla möbler, inredning och solnedgångsmönster på väggen. Rummet ligger i väst med kvällssol. Temat är solnedgång. Och luftballonger. Tänk en luftballongsfärd i solnedgången i Marocko! Angränsande rum är ett vardagsrum målat i Marrakesh.
Hej
Kika på LADY 10580 Soft Skin, LADY 2524 Fjäderlätt, LADY 2856 Warm Blush eller LADY 2993 Kilim.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack. Kan du ge några förslag på gula och orangea färger också som passar med Senses?
Hej igen
Gula och orangea toner kan få LADY 2024 Senses att dra lite mot grålila men om du ändå vill testa så kika på en rödare gul tex LADY 12074 Peachy, LADY 1392 Gul Antik eller LADY 1176 Lys Toscana.
Provmåla igen.