Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Hej! Jag har flyttat in i en ny lägenhet och tänker måla om rubbet. Jag har valt en tapet till hallen som sitter ihop med köket, och undertill ska det bli en träpanel. Därav behöver jag en bra vit färg till träpanelen, samt tips på vad jag kan ha på lister/tak/dörrar. Från vardagsrummet ser man både kök och sovrum så jag behöver hjälp att välja färger som lirar med varandra i alla rum. I vardagsrummet ska det platsbyggas en del möbler som ska målas in i samma kulör och sovrummet tänker jag eventuellt måla en mörkare färg i taket. Jag lägger till bilder på de färg prover jag gillar, men har ni andra tips är det självklart välkommet. Tack på förhand! ☺️
Jag glömde även att lägga till att jag tänkt lacka själva köket grönt och då tycker jag att imagine är närmast tapeten. Hyllorna i köket ska bli gula, så har ni tips på trevlig gul färg här så får ni gärna dela. Nu gillar jag K63 från Klint men ni kanske har något liknande? Sedan får ni gärna ge förslag på vad ni tycker om fönsterbrädor etc i alla rum. Vilken färg ska de vara. Tack igen på förhand! Detta är verkligen en djungel.
Hej! Förlåt för många meddelanden men som ni märker har jag svårt att bestämma mig 😂 Jag kan även tänka mig att lacka köket i en annan färg (fortfarande grön), och kanske då måla in dörrkarmar och dörrar i samma/liknande ton. Isf kommer jag inte sätta upp tapeten. Vad tror ni skulle bli snyggt då? Träpanel kommer fortfarande sättas upp. En vän har S 3005-G20Y på sina dörrlister hemma och det var riktigt snyggt. Men vet inte då om det lirar med de andra färgerna. Nu ska jag inte skicka fler meddelande. Tack igen för hjälpen och ursäkta krånglet.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum och bild på tapeten, så hjälper jag dig vidare med en färgplan:)
Hej Annika, Jag har tänkt måla om samtliga lister, tak, väggar, fönster och köksluckor. Jag bifogar bild på planritningen samt tapeten. Men jag kan även tänka mig att måla samtliga dörrar och lister i en färg och skippa tapeten. ☺️ Det min vän har på sina dörrar och lister är dösnyggt så nu lutar jag mer åt det hållet. Tacksam för din hjälp! Linda
Detta tycker jag tex är väldigt snyggt så det bifogar jag som inspiration för lister/dörrar om det kan vara till hjälp! ☺️
Hej igen
Tack. Jag tycker att det låter fint med tapeten Klöverblad till hallen. Köksluckorna kan då vara i tex LADY 6325 Balans, LADY 5180 Oslo, LADY 7686 Mindful Green eller LADY 7543 Dusty Green. Ev kan LADY 6383 Imagine eller LADY 6378 Iconic fungera.
Jag har lite svårt att avgöra vilken exakt ton tapetens bottenkulör har men kika på LADY 0486 Silke eller LADY 1376 Froströk till väggarna i kök/v-rum.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med sovrummet.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej Annika, Tack snälla för ditt svar. Efter lite betänksamhet har jag beslutat mig för att inte sätta in tapeten i hallen så nu blir det enbart färg där. Då tänker jag samma färg på träpanel och väggar. Jag gillar både 0486 silke och 1376 froströk, kanske froströk lite mer. Tänker du att jag ska sätta in samma färg i hall/kök samt vardagsrum eller ska jag ha en i vardera rum? Här är jag öppen för förslag. Till köksluckorna gillade jag dina förslag 7543 dusty green och 7686 mindful green. Vilken tror du blir finast? Sedan har jag beslutat mig för att måla in alla dörrkarmar och dörrar i en fin ton. Denna måste matcha med de övriga färgerna i alla rum. Kan någon av de andra gröna du föreslagit passa eller har du några andra förslag? Jag tycker tex att S 3005-G20Y är jättefint men jag vet inte alls om det passar med de andra färgerna? Jag bifogar en bild för inspiration så att du förstår hur jag tänker! ☺️ Tak och fönster/fönsterbrädor blir 9918 klassisk vit som du föreslagit. Tack igen för hjälpen!
Hej igen
Det bästa är om du först kan hitta en färgskala som fungerar i ditt ljus.
Så, om du ska måla hallen så kika på LADY 10341 Kalk till denna. Sedan kan kök/v-rum vara i samma kulör, tex LADY 1376 Froströk.
Kika även på en något gråare färgskala med LADY 12077 Sheer Grey i hallen och LADY 1622 Reflektion i kök/v-rum.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla dessa kulörer samt de kulörer du gillar till köksluckorna och se hur de olika kombinationerna upplevs i ditt ljus så hjälper jag dig gärna vidare med detaljer och sovrum.
Hej igen
Det bästa är om du först kan hitta en färgskala som fungerar i ditt ljus.
Så, om du ska måla hallen så kika på LADY 10341 Kalk till denna. Sedan kan kök/v-rum vara i samma kulör, tex LADY 1376 Froströk.
Kika även på en något gråare färgskala med LADY 12077 Sheer Grey i hallen och LADY 1622 Reflektion i kök/v-rum.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla dessa kulörer samt de kulörer du gillar till köksluckorna och se hur de olika kombinationerna upplevs i ditt ljus så hjälper jag dig gärna vidare med detaljer och sovrum.
Hej Annika, Nu har jag testat ut och hittat följande kulörer som jag tänker måla. Har du möjlighet att ge råd kring vilken typ av glans jag ska ha på diverse material? Tak/fönster ink hall: 9918 Klassisk Vit Köksluckor: 7686 Mindful Green Dörrfoder/dörrar/lister: 7163 Minty Breeze Vardagsrum: 1376 Froströk Sovrum: 5503 Natural Blue Tusen tack! Linda
Hej
Jag tycker att du har fått ihop en fin färgplan men du behöver ju så klart provmåla för att se hur kulörerna fungerar ihop i ditt ljus.
Väggar i v-rum och sovrum hade jag målat med den vackra och matta LADY Pure color men i kök/hall kan det vara bra med en lite mer robust färg som LADY Wonderwall.
Vad gäller glansgrad på snickerier och köksluckor så är det ju egentligen en smaksak men det kan vara bra att tänka på att skavanker syns tydligare på en blankare yta än en något mattare. Så, om du har äldre snickerier så kan det vara en fördel och enklare med en mattare färg. Låna gärna hem glansprover för att se vilken glans som du tycker blir bäst i ditt ljus.