Måla om sommarstuga

Kategorier:

- Övrigt

Hej! Min familj har en sommarstuga på bjäre i Skåne som snart fyller 100 år. Den har många unika detaljer inomhus och där vill vi också måla om, men prio 1 är att måla om fasaden. Idag är den svart och glöm det svarta partiet på ena sidan målades förra året, så tanken är nog att behålla basen svart, men allt annat, gavlar, vägg mot terrassen, fönster, grund, vill vi måla. Vad skulle kunna passa? Huset ligger på en naturtomt med mycket björkar och tallar, och nära till havet.

2025-03-09 16:19:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hade målat hela fasaden, inklusive gavelspetsarna i samma kulör. Det ger ett lugnare intryck. 

Om ni vill ha en mörkare ton så kika gärna på  JOTUN 0734 Brunsvart eller  JOTUN 0175 Tjärbrun till fasaden. Jag tycker även att huset skulle klä i grönt, tex  JOTUN 8426 Dewy Green,  JOTUN 8413 Herrgårdsgrön eller  JOTUN 7053 Lärdal. Måla allt som ska vara vitt vindskivor, knutbrädor, foder, fönster och staket i  JOTUN 1105 Villavit.

Ytterdörren kan vara i  JOTUN 1908 Sisal.

Grundmuren kan vara i  JOTUN 1877 Vallmofrö eller  JOTUN 11129 Smoky Grey.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun