Interiöra färgval till 3 sovrum och hall

Kategorier:

- Sovrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Fönster med spröjs är vita S0500-N. Resten ska målas. Golvet blir nytt - BJELIN GENARP i Mineral Grey - brungrått.

Jag bor i ett sekelskifteshus från 1920 och vi gör en totalrenovering som pågår. Nu är det dags för övervåningen. Vi renoverar hela vår övervåning förutom badrummet. Kaklet i badrumet är inget jag hade valt själv,. Det är ett beige kakel. Men vi gjorde en uppdatering på möblerna och de går i valnöt. Det gav ändå en helt annan känsla trots budgetuppdatering. Övriga utrymmen kommer få helt nya ytskikt då vi isolerar och drar ny el. Nedervåningen går i grått (NCS2002-Y), ljus fiskbensparkett och William Morris tapet Pure Pimpernel Black Ink och väggpaneler. Det är en öppen planlösning och där vi är mest. Pumschverandan och trapphuset upp till övervåningen är grön (RAL7003). Själva trappan är grön. Väggarna i trapphuset är ännu inte gjorda. När du kommer upp till övervåningen är det en liten "förhall" som är ganska mörk. Till höger är det första sovrummet och rakt fram kommer du in i ytterligare en hall som är ljusare. Från den når du de andra två sovrummet + badrummet. Den gröna färgen kommer ju upp via trappan. Jag vill våga mer på övervåningen färgmässigt. Det kan vara olika färger i rummen, men vill ändå på något sätt att det ska hänga ihop då man ser in i alla rum från hallen. Känslan jag vill åt är varmt, ombonat, lite lyxigt, sofistikerat, hotellkänsla. Jag kommer ha högre golvsocklar (25-30cm) I alla sovrum finns snedtak. Där det inte är snedtak är det ca 2,5m i takhöjd. Samtliga dörrar och snickerier som socklar, foder mm ska målas. Jag vill helst ha alla dörrar i samma kulör. Även badrumsdörren ska bytas då den som sitter där nu är alldeles för modern och båtinspirerad. Det jag själv funderat på är att använda mig av mer färgade kulörer både på snickerier och i taket. Antingen att ha samma i hela rummet eller jobba med nyanser - en i tak och snickerier och en annan nyans på vägg. Men jag är öppen för råd och idéer här. Jag gillar färg, men då oftast de lite mildare nyanserna som är lite "smutsiga i kulören". Jag kan även tänka mig att kombinera med tapet. Eftersom vi måste dra ny el så har jag möjlighet att ljussätta mycket mer än det är idag , ex i trapphuset upp. Skickar med bilder på rummen så som det ser ut idag och på planlösningen. Det gick bara att ladda upp 9 bilder men har fler om ni behöver. Det är övermöblerat pga att renovering pågår, men hoppas det kan ge en bild ändå. Jag har också ett Instagramkonto @casakrakestan där man kan se lite från det vi gjort hittills. Trappan är fortfarande ljusgrå på bilderna, men ska bli grön. Ev behåller vi plansteg i trä. Har inte bestämt ännu.

2025-03-11 12:00:08

Kommentar

Fler bilder

11/03/2025 12:01:35

Kommentar

Fler bilder

11/03/2025 12:02:20

Kommentar

Fler bilder

11/03/2025 12:02:52

Kommentar

Fler bilder

11/03/2025 12:04:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att precisera lite vad ni gillar för färger, mörka, ljus, gröna, rosa, gula, peachy, blå, neutrala...så vore det toppen? Det finns ju så oändligt många fina kulörer:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag har en tendens att gå safe med grått. Ex älskar jag comfort grey. Men har ju gått mer safe på nedarvåningen. Så nu vill jag våga lite mer. Jag gillar grönt mycket (ex den vi har i trappan) men kan tänka mig blå, röd, grön, brun, gul i dusty nyanser. Jag vill ha det lite omslutande och mysigt i och med att det är sovrum. Men med lite wow-känsla. Mustiga färger går bra också.

14/03/2025 15:01:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 11173 Humble Yellow eller  LADY 12118 Hummus till väggarna i trappan och övre hall. Sovrummen kan vara i  LADY 12083 Devine,  LADY 10290 Soft Touch,  LADY 12125 Impression,  LADY 8596 Sunny Green,  LADY 8222 Kryddgrönt,  LADY 8183 Örtagård eller  LADY 1930 Lounge.

Om ni inte målar fönstren så måla allt annat som ska vara vitt tak, dörrar och lister i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket! Fönstren kommer vi inte måla då spröjsen är mellanglasspröjs som inte går att måla. Men jag skulle gärna måla in tak och lister mm i kulör också. Antingen samma som väggarna eller något annan färg. Menar du att det inte blir bra om fönstren fortfarande är vita?

16/03/2025 19:50:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Nix, Jag menar att om ni inte ska måla fönstren så måla allt annat som ev ska vara vitt i samma vita kulör som fönstren har. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Det låter jätteläckert att måla snickerier (förutom fönster) och ev taken i en annan kulör än vitt.

Börja med att provmåla de kulörer jag tipsade om på papper. Då kan du flytta runt färgproven och se vilken kulör som passar var:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Toppen! Då förstår jag! Tusen tack!

17/03/2025 14:57:50

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt att hjälpa dig och lycka till:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun