Färg till trappa

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : 0402-Y07R

Vi bor i ett parhus i tegel från 1904. Vi håller på att renovera vår hall som har en trappa upp till övervåningen. Vi önskar råd om färg till trappan som är gjuten i betong. I hallen är snickerierna målade med vit linoljefärg i NCS 0402-Y07R. Tapet i hallen är Josef Franks Eldblomma Röd och hallgolvet är av öländsk kalksten Gillberga grå G2H (se bildkollage). Väggfärg i trappan är Jotuns Froströk. Även Froströk i hallen på ovanvåningen. Golvet på ovanvåningen är ett vitvaxat furugolv, vita snickerier som i hallen. Vi vill måla trappan i en varmgrå nyans. Vi önskar tips på kulörer och typ av färg (något slitstarkt). Kan man blanda i något i färgen för att den inte ska bli alltför hal? Vi tänker också att vi ska måla samma färg på väggen mellan trappstegen, ungefär som jag har ritat in på bild nr 2. Skulle Form eller Band Stone passa? Vi kommer att ha ett trappräcke i rundstav, men vi har inte bestämt om vi ska måla räcket eller låta det vara trärent. Har du förslag på kulör till räcket -samma som till trappan? Tack på förhand!

2025-03-13 23:09:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 10341 Kalk,  LADY 12182 Gentle Whisper,  LADY 12180 Present,  LADY 10429 Diskret eller  LADY 10249 Sober. Även fint med rödare toner som tes  LADY 20208 Poetry Red eller  LADY 2951 Sophisticated Red.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus.

För bästa råd om produkt måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun