Kategorier:
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Vit , vanlig färg
Hej. Vi har just nu minty breeze i hallen. Vi vill måla om främst för att jag vill måla våra innerdörrar som är slitna, vita och tråkiga. Ska man måla allt i samma nyans? Jag tycker minty breeze är okej men lite tråkig och skulle önska en liten annan nyans till vår hall men jag tror jag vill hålla mig till en grön färg. I övriga huset har vi soothing beige i vardagsrummet och grå harmoni i köket. I sovrummet har vi någon mörk blå som jag inte kommer på namnet . Jag kan inkomma med bilder på vår lilla hall som har grå ribbvögg på ena sidan.
Här kommer bilder
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej. Nu har jag lånat hem färg prover . Vi har 0502-Y på golvlister och lister runt dörrar. På fönsterkarmar och innerdörrar har vi S0500-N. Jag ser i mitt tidigare svar att autocorrekt ändrat mitt svar . Det är soothing beige vi har i vardagsrummet .
Soothing beige
Hej igen
Tack. Kika på en lite varmare grön ton som tex LADY 7685 Subtle Green, LADY 7386 Pistachio eller LADY 8478 Pale Green.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Tack så mycket för svar Rekommenderar du dörrar och lister i samma färg som väggar eller ska man bryta av med någon annan färg? Vilken matthet / Glans tycker du blir snyggast på dörrar och lister? Jag förstår att detta är en smaksak men vad hade du valt 😂
Hej
Om du inte vill ha snickerierna vita i hallen så kan det vara fint att måla monokromt, alltså allt i samma kulör. Det blir lugnare i en hall än om du målar snickerierna i en ytterligare kulör. Men, om du ändå vill ha en avvikande ton på snickerierna så kika på en mörkare variant av den kulör du väljer till väggarna. Har du landat i en kulör till dessa?
Vilken glans man väljer till snickerierna är ju egenligen en smaksak som du säger men det kan vara bra att tänka på att skavanker på lite äldre snickerier syns tydligare på en blankare yta än en matt.
Låna gärna hem glansprover för att se vad du tycker fungerar bäst i ditt ljus.