Råd till färg på vårt hus

Kategorier:

- Övrigt

Hej, vi ska måla om huset och vill ha en ljus färg, funderar på Ljus Sand eller Fyn. Vårt hus är i trä och helt vitt idag. Huset är ombyggt i flera omgångar, första delen är byggd 1937. Panelen är idag i trä och liggande panel. Vi vill ha en varm och glad färg. Vad rekommenderar du till huset, fönster och grundmuren?

2025-03-20 20:11:43

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jättefint hus:) Kommer ni ha kvar ytterdörren röd eller kan ni tänka er att måla om den?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Vi kan tänka oss att måla om dörren. Hälsningar Therese

24/03/2025 20:00:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Jag tycker att huset klär i att vara ljust. Kika på JOTUN 1037 Sandsten,  JOTUN 0182 Pärlgrå eller  JOTUN 1376 Froströk till fasaden. Måla allt som ska vara vitt, vindskivor, knutbrädor, fönster, trappräcke och foder i  JOTUN 1624 Lätthet. Ytterdörr kan vara i  JOTUN 8413 Herrgårdsgrön eller  JOTUN 8426 Dewy Green. Grundmuren målas i  JOTUN 11130 Shade.

Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. 

Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Annika, tack för dina råd. Vi var dock lite för snabba och hade redan hunnit måla huset i Ljus Sand med detaljer i Lätthet och grunden i Ljus Hampa. Vi är väldigt nöjda. Dock har vi inte kunnat bestämma oss vad vi gör med dörren. Vi lutar mot en grön nyans. Har du några förslag? Skulle Stockholmgrön kunna fungera? Hälsningar Therese

26/04/2025 09:27:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  JOTUN 0745 Grön Umbra eller  JOTUN 0546 Vika till dörren.

Provmåla igen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Stort tack Annika, har du några tips för hur man gör så att färgen fäster på den nuvarande ytan på dörren som är köpt färdig lackerad? Och dessutom har avskavd färg på sina ställen. Tack igen Therese

04/05/2025 15:49:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

För bästa råd måste jag hänvisa dig till vår Tekniska Support. Du når dem genom att klicka på pratbubblorna längst ner till höger på Jotun.se. De svarar så fort de har möjlighet:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun