Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Hej! Jag har köpt en trea som ska totalrenoveras och har därför möjlighet att bestämma färg i samtliga rum från början. Inkl väggar, lister och tak. Tänker dock att lister och tak blir vita (0500) men är öppen för förslag. Bifogat har jag lagt bilder på lägenheten i befintligt skick inkl planlösning. Har även inkluderat två inspirerande bilder som verkligen tilltalade mig väldigt mycket, en kombination på beige och grönt. Jag har valt att utgå från köket och beige där jag valt Ikeas Havstorp Begie (NCS S 3005-Y20R). Därtill skulle jag vilja kombinera med en grön kulör likt inspirationsbilderna, mitt ända orosmoment är att det blir för mörkt, fönstret ligger i västerläge och köket är avlångt. Har kollat på bl.a. Treasure som var väldigt behaglig. Vidare ser jag framför mig att hallen blir beige och vardagsrummet grönt. Sedan skulle jag också vilja ha förslag på en rosa färg som passar in till min dotters rum. Samt en blå avslappnade färg till mitt sovrum, där får det gärna vara åt de mörkare hållet. Tacksam för er rådgivning :)
Hej
Kommer du även att måla om fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod har dessa? Det påverkar kulörval:) Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej igen! Ja jag tänker att innerdörrar ska också målas om. Dock inte fönster, dessa har 0502y just nu. Tack för återkopplingen!
Hej igen
Tack. Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Så, om ni har fönster i 0502-Y (utan S) så måla allt annat som ska vara vitt tak, dörrar och övriga snickerier i LADY 1001 Eggvit.
Kika på LADY 8281 Pale Linden till köket och LADY 7628 Treasure eller LADY 8302 Lagerträd till hallen. V-rum kan vara i LADY 1931 Kokos, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1875 Sans.
Det är ofta fint om hallen är lite mörkare eller lite mer kulört än övriga rum så att man får känslan av att gå in i ljusare rum när man tex går in i köket eller i v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer mot i ditt ljus och mot luckorna, så fortsätter vi med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak